Infostart.hu
eur:
355.98
usd:
313.12
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

Fico tovább puhítja a Slovnaftot

A szlovák miniszterelnök azt szeretné, ha a benzin ára az országban a legalacsonyabbak közé tartozna az Európai Unióban. A Slovnaft kőolajfinomítóval folytatott eddigi tárgyalásai azonban nem hoztak látványos eredményt.

Már több mint egy hónapja tart a szlovák kormány és a Slovnaft képviselőinek eszmecseréje az üzemanyagárának esetleges csökkentéséről.

Robert Fico a múltban többször is bírálta a MOL többségi tulajdonában lévő Slonvaftot a magas árak miatt, és tárgyalást kezdeményezett az olajfinomító vezetésével a benzin árának csökkentése érdekében.

A miniszterelnök úgy véli: a kőolaj világpiaci árának növelése egyben az olajfinomító nyereségét is emeli, tehát - szerinte - van mód arra, hogy a lakosság olcsóbban vásárolhasson üzemanyagot, mint eddig. A szlovák kormányfő többek között a korona árfolyamának folyamatos erősödésével is érvel.

A társaság vezetése nem zárkózott el a tárgyalások elől, ám többször is hangsúlyozta, hogy a Slovnaft tavalyi nyeresége az elmúlt évhez viszonyítva 30 százalékkal csökkent.

Szakemberek szerint a benzin árának csökkentését az üzemanyagra kivetett fogyasztói adó mérséklésével lehetne elérni, ám erre a kormány nem hajlandó.

A SME című napilap elemzője szerint a benzin adóktól megtisztított ára már most is a legalacsonyabbak közé tartozik Európában, a lakosságnak a túlzottan magas fogyasztási adó miatt kell többet fizetnie a benzinért, mint a szomszédos országokban, a pénzügyi tárca azonban hallani sem akar a jelenlegi adókulcs módosításáról.

Szakemberek emlékeztetnek arra, hogy Robert Fico korábban ellenzéki politikusként határozottan követelte az üzemanyagra kivetett fogyasztási adó csökkentését, most azonban elutasítja azt.

A szlovák kormány továbbra is nyomást gyakorol a Slovnaft olajcégre az üzemanyagárak csökkentése érdekében.

Robert Fico egy hétvégi rádiónyilatkozatban azt közölte, hogy a kormány fontolgatja egy új finomító építésének kezdeményezését, a gazdasági szakemberek azonban jelenleg irreálisnak tartják ezt az elképzelést.

A Slovnaft, amelynek tulajdonosa a magyar MOL, Szlovákia egyetlen olajfinomítójának és legnagyobb benzinkúthálózatának üzemeltetője.
A Slovnaft az első negyedévben az egyszeri tételekkel együtt csaknem 43 millió euró adózott eredményt ért el, amely azonban 256 millió korona értékben ingatlaneladásokat is tartalmaz. Számítások szerint koronánként 8 fillér haszna volt a vállalatnak, ami kevesebb, mint más hasonló nagyvállalatok rentabilitása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×