A gyanú szerint a bűnszervezet egy többszintű, bonyolult cégláncolatot működtetett, kiterjedt alvállalkozói hálóval. Ezen a szinten a cégek valódi tevékenységet nem végeztek, a szükséges technikai és személyi háttérrel sem rendelkeztek, élükön egytől egyig külföldi strómanok ültek. A ténylegesen a szervezet más szintjein dolgozó munkavállalókat névleg ide jelentették be, és az adót, valamint a járulékokat nem fizették meg utánuk.
A kamucégek fiktív szolgáltatásairól kiállított számlák ellenértéke is a fővállalkozóknál landolt, akik a nettó munkabérek kifizetése után maradó összeget – az áfa megfizetése nélkül – készpénzben osztották szét maguk között. Ezzel a módszerrel összesen 820 millió forint kárt okoztak a költségvetésnek – olvasható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal sajtóközleményében.
A bűnszervezet felszámolására szervezett 26 helyszínes akcióban összesen 66 nyomozó, járőr, revizor és informatikus vett részt. A nyomozók 20 gyanúsítottat állítottak elő és hallgattak ki, köztük a bűnszervezet 3 fő irányítóját, akik letartóztatását a bíróság el is rendelte, így ők már biztosan rács mögött várják a karácsonyt.
A költségvetésnek okozott kár megtérülésére a nyomozók csaknem 800 millió forint értékű vagyont biztosítottak: 18 ingatlant, 39 gépjárművet, céges tárgyi eszközöket, vevőköveteléseket és számlapénzeket foglaltak le vagy vettek zár alá.
A nyomozás különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatt folyik. Az elkövetők tettükért akár 20 év szabadságvesztést is kaphatnak.