Emberekre támadó dolmányos varjak miatt zárták le a budapesti Ferenc teret. A IX. kerületi önkormányzat munkatársa a Telexnek elmondta, nem látnak lehetőséget a veszélyes madarak áttelepítésre, ezért döntöttek a közterület lezárása mellett.
Mint azt a 24.hu is írja, a varjak fiókáik védelmében támadhatnak emberre. A dolmányos varjak fiókaröptetése április végétől június elejéig tart, ebben az időszakban hagyják el a fészket a fiókák. Az ifjak ilyenkor tanulnak repülni, és nagyon kiszolgáltatottak, a szülők pedig nagy érőkkel védelmezik őket.
Mivel rengeteg varjú él városi környezetben, így az évnek ennek a szakában könnyebben kialakulhat ember-madár konfliktus, úgy is, hogy a járókelők nem is tudnak róla, hogy az aljnövényzetben megbújó fiókák közelébe mentek.
A felnőtt egyedek viszont veszélyforrásnak tekintik a közel kerülő emberekt, és rájuk is támadhatnak.
A varjak nem túl nagy testű madarak, azonban nem védtelenek, tudnak sérüléseket okozni. Mint írják, a hírek szerint hétfőn kórházba kellett szállítani egy idős nőt, miután egy tatabányai lakótelepen dolmányos varjak támadták meg. A beszámoló szerint ez aránylag gyakran megesik, az ottaniak félnek a varjaktól.
A probléma elvileg orvosolható lenne a fészkek és a fiókák áttelepítésével, ám ilyenkor félő, hogy a madárszülők nem találják meg az új helyet, ami a fiókák halálos ítéletét jelentené. Az önkormányzat szerint ráadásul a fészkek megközelítése sem egyszerű, mivel a varjak a legmagasabb fák legnehezebben hozzáférhető, csúcsi ágai közé építik meglehetősen stabil fészkeiket, amelyek eléréséhez emelőkosaras daruskocsi és akár útlezárás is szükséges lenne. Ez fészkenként akár százezres költséget is jelentene.
Emellett a probléma idővel magától megoldódik, hiszen amikor a fiókák megtanulnak repülni, a támadások is abbamaradnak.
A lap megjegyzi, ez alól kivételt jelenthetnek az úgynevezett "vérvarjak" támadásai, amelyek nem utódaikat védve, hanem pusztán szórakozásból mennek neki az embereknek.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) azt javasolja, varjútámadás esetén forduljunk szembe az állattal (ne fussunk el), karunkat széttárva mutassuk magunkat sokkal nagyobbnak és félelmetesebbnek (a kiabálás általában magától jön). A rámenősebb varjak, szarkák, sirályok esetében nyugodtan használjuk a kezünk ügyében lévő szatyrot, kézitáskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt.