Infostart.hu
eur:
355.72
usd:
308.45
bux:
133710.4
2026. június 8. hétfő Medárd
Autószerelő tanműhely a budapesti Fáy András Technikumban 2024. május 15-én. A Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum (BGSZC) öt fővárosi intézményében ötmilliárd forint értékben indul infrastruktúra- és eszközfejlesztési program.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Ezek a képzések a legnépszerűbbek a középfokú oktatásban

A középfokú oktatásban továbbra is a technikumi képzések a legnépszerűbbek, 2022 óta pedig 57 százalékkal nőtt a szakképzésből a felsőoktatásba lépők száma – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára szerda reggel a TV2 műsorában.

Varga-Bajusz Veronika közölte: a nyolcadik osztály elvégzése után a legtöbb diák – a felsőoktatásba való belépés szempontjából is előnyös – technikumi képzési formában tanul tovább, míg a szakképzéseket tízből hat tanuló választja a nyolcadikosok közül.

A technikumokba és szakképzőhelyekre jelentkezők körében az informatika, a turizmus-vendéglátás, a speciális járműgyártás örvend nagy népszerűségnek, de sokan érdeklődnek a szépészeti ágazat iránt is – mondta, kiemelve, hogy a műszaki, informatikai képzések esetében gyakorlatilag a felsőoktatás előszobáját jelenti a szakképzés.

Mint mondta, 2022 óta 57 százalékkal nőtt azoknak a száma, akik szakképzésből kerültek főiskolára, egyetemre, és csak tavaly több mint 16 ezer diákot vettek így fel, idén pedig várhatóan ennél is többet fognak. Ennek oka, hogy a 2020-ban megújított szakképzési rendszerből most fognak az első ötödévesek szakmai oklevéllel kikerülni – mutatott rá.

Az államtitkár közölte: egyre többen – a tanulók mintegy fele – duális képzésben vesz részt, és kifejezetten cégeknél, vállalatoknál szerez gyakorlatot, a gyakorlati oktatás pedig a korábbiaknál is hatékonyabban szolgálja a piacképes tudás megszerzését.

A jelenleg zajló érettségi vizsgák kapcsán Varga-Bajusz Veronika közölte: azok rendben zajlanak, rendkívüli esemény nem történt.

„Fényévekkel jobb, mint az Erasmus”

A Pannónia Ösztöndíjprogramról szólva közölte: a modellváltó, megújult intézmények számára kidolgozott program „fényévekkel jobb, mint az Erasmus”, hiszen olyan problémákra kínál megoldásokat, amelyekre a korábbi évek óta nem tudott reflektálni.

A rendszer időben rugalmasabb, bevezették a teljes kreditelismerést – azaz nem jár automatikus csúszással, ha valaki nemzetközi mobilitásban vesz részt –, emellett az ösztöndíjak összege is nagyobb. Míg az Erasmusban négy hónapra mintegy egymillió forintot kap az ösztöndíjas például egy németországi út esetén, addig a Pannóniában azért 1 millió 600 ezer forintot – fejtette ki az államtitkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: Észak-Korea azt akarja üzenni, hogy minden rendben a kínai kapcsolatával

Salát Gergely: Észak-Korea azt akarja üzenni, hogy minden rendben a kínai kapcsolatával

Kétnapos hivatalos látogatásra érkezett hétfőn Phenjanba Hszi Csin-ping kínai elnök, akit az észak-koreai főváros repülőterén Kim Dzsongün észak-koreai vezető és felesége fogadott. Az észak-koreai vezetés a külvilág, főként Oroszország felé akarta mutatni, hogy milyen jó a kapcsolata a kínai vezetéssel – mondta Salát Gergely sinológus az InfoRádióban.

Döntések az Országgyűlésben: megszavazták a képviselők a fizetésük csökkentését

Tisztségviselőket és tagokat választottak négy vizsgálóbizottság élére hétfőn az Országgyűlésben. A parlament egyhangúlag, az ellenzék szavazataival is döntött az országgyűlési képviselői tiszteletdíjak, juttatások, támogatás, valamint az országgyűlési képviselőcsoportoknak járó költségvetési források jelentős csökkentéséről. Magyar Péter többször is utalt rá napirend előtti felszólalásában, hogy az előző ciklusban képviselőnként 7 milliós keretből gazdálkodtak. Most a tényleges képviselői jövedelmek 10-35 százalék között csökkennek, az Országgyűlés működése a következő négy évben 50 milliárd forinttal kevesebbe kerül majd.
inforadio
ARÉNA
2026.06.09. kedd, 18:00
Grexa Liliana
országgyűlési képviselő, ukrán nemzetiségi szószóló
Tisza-kormány: kitálalt az Integritás Hatóság elnöke, miniszteri biztost nevez ki Magyar Péter

Tisza-kormány: kitálalt az Integritás Hatóság elnöke, miniszteri biztost nevez ki Magyar Péter

A héten ismét ülésezik a parlament, a kormány közzé teheti az uniós forrásokhoz való hozzáférés technikai részleteit. Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke egy interjúban arról beszélt, hogy az előző kormányzat ideje alatt „a rendszer lényege volt a korrupció”, komoly nyomás nehezedett rá. A költségvetés helyzete a vártnál rosszabb, a kormány most próbálja felmérni a helyzetet, a jó hír viszont az, hogy a választás óta látott hozamcsökkenés és forinterősödés akár már rövidtávon komoly megtakarítást jelenthet a büdzsében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×