A Karácsony Gergely főpolgármester jegyezte javaslatot 21 igennel fogadta el a testület, amely ezzel megerősítette elkötelezettségét a rákosrendezői terület fejlesztése iránt a korábbi közgyűlési határozatokban foglalt koncepcionális tartalommal. A Fidesz-KDNP-frakció nem szavazott.
A Fővárosi Közgyűlés kinyilvánította: az állam "évtizedes adóssága, hogy Rákosrendező olyan állapotba került, amilyenben leledzik", s ennek orvoslása, a területnek "a budapestiek érdekeit szolgáló fejlesztése minden magyar ember közös ügye". Továbbá azt, hogy a terület fejlesztése során "a budapestiek érdeke az első": az megelőz mindenfajta befektetői érdeket, és olyan városfejlesztésre van szükség, amely választ ad a "megfizethető lakhatás és élhetőség" biztosítására.
A határozat szerint
a területre vonatkozó korábbi, széleskörű szakmai konszenzussal övezett előzménytervek és tanulmányok alapján kell a városfejlesztési mestertervet elkészíteni, a területen 90 méternél magasabb toronyház nem épülhet.
Kinyilvánították azt is, hogy az állam a budapestieknek "mindazzal tartozik, amit az arab befektetővel szemben vállalt", továbbá a vevő az eladó által vele közölt adásvételi szerződésben szereplő minden vevői kötelezettséget vállal, valamint a területet az ott elhelyezett hulladéktól mielőbb meg kell szabadítani, s ennek költségét alapvetően annak kell viselnie, aki a hulladékot ott elhelyezte.
A képviselők felkérték Karácsony Gergelyt, hogy készítsék elő a teljes rákosrendezői terület ütemezett fejlesztésére vonatkozó mesterterv tervezőjének kiválasztására irányuló nyílt urbanisztikai tervpályázatot, amelyet a Fővárosi Közgyűlésnek kell majd jóváhagynia. Az előbbi feladat elvégzésére és a szükséges közgyűlési döntések előkészítésére projektirodát hoznak létre a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.-n belül.
A testület felkérte Karácsony Gergelyt, hogy gondoskodjon a használati megállapodás megkötéséről a MÁV-val a területen lévő vasúti üzemi területre vonatkozóan.
A határozat szerint a főpolgármester előkészíti a területet terhelő környezeti károk és hulladékok kezelésére és kockázatainak viselésére vonatkozó megállapodást is azzal, hogy
a környezeti károk és a hulladékok kockázatát alapesetben a hulladék eredeti tulajdonosának kell viselnie, a be nem azonosítható eredeti hulladéktulajdonostól származó, háztartási hulladék kockázatát "az ingatlan tulajdonosa vállalja viselni".
A hulladék kezelésének az ingatlanok birtokbaadását követően haladéktalanul meg kell kezdődnie, továbbá a városukért tenni akaró budapestiek számára a hulladék összegyűjtésében való önkéntes részvétel lehetőségét meg kell teremteni - áll a dokumentumban.
A testület felkérte Karácsony Gergely arra is, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának társelnökként kezdeményezze a testület összehívását arra tekintettel, hogy "Rákosrendező fejlesztése a nemzetgazdaság és Budapest érdekeinek szem előtt tartása mellett a kormány és a főváros együttműködését igénylik".
A testület előző ülésén hozott döntése alapján a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. január 31-én megtette a rákosrendezői ingatlanokkal kapcsolatos elővásárlási jog gyakorlásáról szóló nyilatkozatot.
A fenti döntések meghozatalának szükségességét a javaslatban azzal indokolták: az adásvételi szerződésben szabott határidők miatt halaszthatatlan, hogy a Fővárosi Közgyűlés - "abból kiindulva, és annak értelemszerű feltételezésével", hogy a BKM lesz az egyedüli vevő - a szerződés szerinti további megállapodások, illetve az ingatlanokkal összefüggő egyéb ügyek tárgyában "feladatszabó" határozatokat hozzon.
Karácsony Gergely arról beszélt: nyertek egy csatát, megakadályoztak "egy a borzasztóan rossz forgatókönyvet", és most nem háborúra készülnek. Az adásvételi szerződés sok kérdést hagy nyitva, és csak a kormánnyal való megállapodás révén juthatnak eredményre - mondta a főpolgármester, aki hangsúlyozta: mindent megtesz annak érdekében, hogy legyen megállapodás. Tisztában vannak azzal, hogy Rákosrendező fejlesztése óriási lehetőség és felelősség, és jelezte: ami rajtuk áll, azt meg fogják csinálni.
Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakcióvezetője a közlekedési fejlesztésekkel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, az nem a főváros felelőssége, hogy a területen az elmúlt évtizedekben nem történt fejlesztés. A területen szükséges a régi vasúti vágányok elbontása és átépítése, ez pedig az állam feladata. A politikus jelezte: azt várja el, hogy az arabokkal kötött szerződésben vállaltakat valósítsa meg az állam.
Szentkirályi Alexandra (Fidesz-KDNP) frakcióvezető szerint Vitézy Dávid kijelentésével ellentétben nem külföldi befolyásszerzést sikerült megakadályozni, hanem egy befektetést. Úgy vélte, azért akadályozták ezt meg, mert ha megvalósult volna a Grand Budapest fejlesztés, amelyet a város történetének legnagyobb fejlesztési lehetőségének nevezett, az éles kontrasztot jelentett volna azzal szemben, hogy a főváros öt év alatt a Városháza parkot sem tudta megvalósítani.
Megjegyezte: a "kifogásgyáros" főpolgármester már a takarítást sem szeretné fizetni és kíváncsi arra, miből lesz a fővárosnak forrása a telek megvásárlására, takarítására, fejlesztésére. A politikus szerint a városvezetés "hazardírozik a budapestiek pénzével és jövőjével", amikor megveszik a területet anélkül, hogy biztosítva lenne rá a forrás.
Balogh Balázs (Tisza) nagy pozitívumként értékelte, hogy a főváros áron alul szerezheti meg a rákosrendezői területet.
Az Óbudai Gázgyár ügye
Halaszthatatlannak tartja és sürgeti a korábbi Óbudai Gázgyár területén található talaj- és talajvízszennyezés teljes körű és a környezeti kockázatok minimalizálásával történő megszüntetését a Fővárosi Közgyűlés, amely felszólítja a kármentesítésre kötelezett MVM Next Zrt.-t a szükséges beavatkozások haladéktalan elvégzésére, a kormányt pedig az ennek érdekében szükséges tulajdonosi intézkedések meghozatalára.
A testület erről Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakcióvezetőjének kezdeményezésére hozott határozatot, a javaslatát a képviselők 20 igennel, 10 nem szavazat ellenében fogadták el.
A Fővárosi Közgyűlés felkérte Karácsony Gergely főpolgármestert, hogy a határozatról tájékoztassa a kormányt és az MVM Next Zrt.-t, és a mielőbbi kármentesítés ügyében folytasson velük tárgyalást, majd annak eredményéről számoljon be a testületnek.