Infostart.hu
eur:
386.04
usd:
336.51
bux:
120770.78
2026. március 31. kedd Árpád
A Dóm tér a délalföldi városban, középen a Fogadalmi templom. A tér a két világháború közötti időszak kiemelkedő építészeti alkotása. Központi épülete az 1879-es szegedi árvíz és újjáépítés emlékére emelt, 1930-ban felszentelt templom. A teret körbe határoló árkádok alatt a Nemzeti Emlékcsarnokban (Nemzeti Panteon) a magyar történelem, tudomány és kultúra kiemelkedő alakjainak emlékművei, szobrai találhatóak. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTI/Faludi Imre

Régészek lepik el a Dóm teret

Régészeti ásatás kezdődik a szegedi Dóm téren. Az április közepéig tervezett munkálatok célja, hogy jobban megismerjék a város középkori településszerkezetét.

Löffler Zsuzsanna ásatásvezető elmondta, hogy a Dóm téren korábban többször is folytak ásatások, először az 1920-as években, majd a többi közt a székesegyház felújítását megelőzően. Szegeden a Dóm tér a középkori városrész szívében található, mindig is templom állt ezen a helyen. A Móra Ferenc Múzeum régész-muzológusa ismertette: az ásatások és leírások alapján az első templomot a 11. században emelték, melyet a 12. század végétől a Dömötör templom követett, amit az évszázadok során többször is átépítettek. E templom megmaradt része a ma is álló Dömötör torony. A tér Tiszától távolabbi oldalán futott a Nagy utca, a másikon pedig a Szent Demeter utca. A templom szomszédságában volt a város középkori temetője.

A középkori város pontos szerkezetéről azonban keveset tudni, mert az 1879-es nagy árvíz szinte mindent elpusztított. Az első hiteles ábrázolások pedig csak a 17. század végéről származnak. A muzeológus felhívta a figyelmet, hogy

átfogó ásatást a téren még soha nem végeztek. A munkálatok során alkalmazkodni kell a meglévő közművekhez, illetve ahhoz, hogy tér az év jelentős részében rendezvények helyszínéül szolgál.

A következő napokban két 30-35 négyzetméteres kutatószelvényt nyitnak a tér díszburkolattal borított részén. Az egyik helyszínen a Dömötör templomhoz tartozó temető, a másikon pedig a Nagy és a Szent Demeter utcát keresztező utca helyét próbálják meghatározni. A további munkálatok irányát a feltárások eredményei alapján lehet majd megtervezni.

Címlapról ajánljuk
Hortay Olivér: nem okoz fennakadást a hazai gázellátásban a Török Áramlat nyári leállítása

Hortay Olivér: nem okoz fennakadást a hazai gázellátásban a Török Áramlat nyári leállítása

A földgázszállító a protokoll szerint már több hónappal korábban bejelenti, mikor hajtják végre a szükséges karbantartási munkálatokat, így a júniusi, nyolc napi leállásból fakadó kiesésre a kereskedők és a tárolók is előre fel tudnak készülni – mondta az InfoRádióban a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetője. A szakértő arra is kitért, milyen következményei lehetnek annak, hogy a magyar állam júliustól megtiltaná a földgázszállítást Ukrajnába.
inforadio
ARÉNA
2026.03.31. kedd, 18:00
Dobrev Klára
a Demokratikus Koalíció elnöke, a párt választási listavezetője
Évek óta nem látott szintre ugrott az olaj ára: hatalmas nyomás alá kerültek az amerikai piacok

Évek óta nem látott szintre ugrott az olaj ára: hatalmas nyomás alá kerültek az amerikai piacok

A piaci hangulatot továbbra is az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények dominálják, amelyek fokozott volatilitást okoznak. Donald Trump nyilatkozatai ismét fókuszba kerültek: miközben az iráni olajkészletek kapcsán keményebb hangot üt meg, továbbra is bízik egy esetleges megállapodásban a konfliktus lezárására. Az amerikai piacok végül vegyesen zártak: az S&P 500 és a Nasdaq mínuszban fejezte be a kereskedést, miközben a Dow Jones kis emelkedéssel zárt. Az olajárak emelkedése továbbra is nyomás alatt tartja a részvénypiacokat. A magyar tőzsdén több papírnál is jelentős esés volt látható; bár napközben még stabilabb volt az index, a zárás felé egyértelműen romlott a hangulat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×