Mindenki a saját egészségének a kovácsa, az Aktív Magyarország program célja, hogy az emberek a saját egészségük szakemberévé váljanak - mondta a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára Mezőkövesden. Révész Máriusz az Aktív Magyarország konferencián tartott előadásában arról beszélt, vannak problémák a magyarok egészségi állapotával kapcsolatban. Várható élettartamuk 4,6 évvel elmarad az uniós átlagtól, a túlsúlyos emberek arányában harmadikak, míg a megelőzhető halálozások számában az elsők az Európai Unióban.
A kormány célja, hogy a magyar emberek többet mozogjanak és egészségesebben éljenek. Kiemelte, a jövő évben államtitkárságuk automatikusan megkapja a népegészségügyi termékadó tíz százalékát, így jövőre hatmilliárd forinttal többet fordíthatnak majd fejlesztésekre,
mint az elmúlt években. Számos tervük van. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy
a Szép-kártyán új zseb nyílik majd Aktív magyarok névvel, így 450 ezer forintról 570 ezer forintra növekszik a kártyára fizethető összeg.
A havi 10 ezer, összesen 120 ezer forint csak az új zsebre adható, és azt csak sportolásra fordíthatják majd az emberek.
További célok:
- Meghirdetik az Aktív magyarok programot, új pályázatokat is indítanak, és több támogatás jut beruházásokra, eszközbeszerzésre és szemléletformálásra is.
- Többet fordítanak majd a sportinfrastruktúra-fejlesztésekre, így többi között mászó- és pingpongtermek, bringaparkok, futókörök és görparkok kialakítását is támogathatják.
- Emellett kétmilliárd forinttal több jut majd szemléletformálásra és élménysport-eseményekre is.
- A programban bővítik a közös munkát az egészségüggyel, emellett megduplázzák a fogyatékossággal élőknek és mozgássérülteknek sporteszközök beszerzésére és mozgás támogatására adott összeget.
- A jövő év első felében egyebek mellett szabályozással segítik a gátak átjárhatóságát, a vízitúrázásra vonatkozó szabályokat egyszerűsítik és egységes túravezetői képzést hoznak létre.
Beszámolt arról is, hogy "kemény munkával sikerült elérni" az EU-val folytatott tárgyalásokon azt, hogy Magyarország 65 milliárd forintot fordíthat aktív turisztikai fejlesztésekre. A támogatást el kellett osztani a vármegyék között lakosságszámuk, területük és anyagi helyzetük arányában.