Ha 25 százalékkal csökkentjük a kalóriabevitelt, akkor akár 30 százalékkal is mérséklődik a kardiovaszkuláris betegségek, valamint a rákos megbetegedések kialakulásának esélye – mondta az InfoRádióban a Semmelweis Egyetem bioinformatikai tanszékének egyetemi adjunktusa.
Azt is vizsgálták, hogy a kalóriamegvonás, illetve glükózmegvonás hogyan hat a már kialakult daganatokra.
„Az egészséges sejtek a kalóriamegvonás hatására egy lelassult regenerációs fázisba kerülnek, nem szaporodnak olyan mértékben, ezért ellenállóbbá válnak a DNS elpusztítására törekvő kemoterápiákkal szemben. Míg a tumorsejtek a bennük megtalálható mutációk folytán nem tudnak egy ilyen lelassult, regenerálódó fázisba kerülni, ezért sokkal érzékenyebbek a kemoterápiás hatásra" − fejtette ki Menyhárt Otília.
A klinikai vizsgálatok szerint
a kemoterápiák mellékhatásait jobban viselték azok a betegek, akik a beavatkozás előtti és utáni egy-két napban böjtöltek.
A kutató kiemelte, hogy az izomleépülés miatt sok daganatos beteg esetében nem tudják betartani a diétára vonatkozó előírásokat. Idén közel harminc klinikai vizsgálatot indítanak ezen a területen, ami azt jelenti, hogy néhány éven belül konkrét ajánlásokat is adnak. Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy vannak olyan típusai a daganatos megbetegedéseknek, illetve tartalmazhatnak olyan mutációt, ami esetén egy ketogén diéta gyorsítja a daganat kialakulását, tehát ez a módszer csak bizonyos daganatos betegségeknél járhat sikerrel.