eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 16. szombat Ödön
1956:  A group of men hold a flag on top of a tank in front of the Parliament building during the Hungarian Revolt, Budapest, Hungary.  (Photo by Hulton Archive/Getty Images)
Nyitókép: Hulton Archive/Getty Images

Történelemhamisítás az új orosz tankönyv 1956-ról - mondja a magyar szakértő

A Nyugat által szervezett fasiszta lázadásnak állítja be az 1956-os magyar forradalmat egy új orosz tankönyv, és hibának nevezi a szovjet csapatok 1990-es kivonulását Magyarországról - adta hírül a G7 portál. A Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnök-helyettese szerint ez történelemhamisítás, és hasonlóan elítélő véleményt fogalmazott meg a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója is.

A történelemtankönyvet Vlagyimir Megyinszkij, Putyin elnök tanácsadója írta a 11.-es diákok számára. A kötetben két bekezdés szól az 1956-os magyar forradalomról és szabadságharcról, amelyet a szovjet csapatok vertek le.

A mai Oroszországban mostantól azt tanítják a gyerekeknek, hogy: "a magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói katalizálták. A Szovjetunió csapatokat vezényelt Magyarországra és segített a magyar hatóságoknak a tiltakozás elfojtásában."

A ledöntött Sztálin szobor fotójával illusztrált orosz tankönyv fasiszta lázadásnak állítja be 1956-ot és hibának nevezi a szovjetek 1990-es kivonulását Magyarországról.

Az InfoRádió megkeresésére a Nemzeti Emlékezet bizottságának elnökhelyettese Máthé Áron nem ment el szó nélkül az új orosz történelmi kiadványban megfogalmazottak mellett.

"Ami abban az orosz történelemkönyvben áll az magyar szempontból kétségtelenül történelemhamisítás. Ezzel mi magyarok nem tudunk mit kezdeni.

Számunkra ez gyomorgörcsöt okoz, mert ugye ezt hallgattuk a szabadságharc után 33 évig.

A magyar szabadság, ahogyan a 90-es emléktörvény fogalmaz az 56-os eseményekből, a mártírok véréből fakadt. Ez olyan, mint amikor nem engedtünk a 48-ból. Nem engedünk 56-ból sem. Ez egy ilyen alapkő. Az egész 20. századunk 1956 körül forog. Az a tengely" - mondta el a Nemzeti Emlékezet bizottságának elnökhelyettese.

Máthé Áron arról is beszélt, hogy szerinte 1956 régi-új orosz értelmezése megnehezítheti majd a magyar és az orosz kutatók közös munkáját, ami eddig kifejezetten eredményes volt.

"Eddig nekünk az orosz levéltári kollégákkal jó együttműködésünk volt. Ilyenkor nehéz helyzetben van az ember, mert náluk vannak olyan dolgok, amik nekünk kellenek. Mi intéztük a 680 ezer egyéni karton hazahozatalát a málenkij robotosok és a hadifoglyok kérdésében. Kiadtunk könyveket a hruscsovi irodalompolitikáról. Ez a tankönyv nem jön jókor" - tette hozzá Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet bizottságának elnökhelyettese az InfoRádiónak.

Az új orosz történelemtankönyvet a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója is felháborítónak tartja.

Demeter Szilárd a Telex megkeresésére azt írta, hogy: "az embertelen diktatúrák attól még embertelenek és diktatúrák maradnak, hogy valakik utólagosan elkezdik kozmetikázni."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Megállt a forint pénteki esése

Megállt a forint pénteki esése

A péntek reggeli 405,5-ről határozott forintgyengülés alakult ki a nap során a romló piaci hangulatban, erősödő dollár mellett és technikai elemzési okok miatt. Így délután átmenetileg 409-nél is járt az euró, aztán este 408 közelében állapodott meg az árfolyam. A dollár délutáni jókora erősödése miatt vele szemben a forint ismét 388-ig esett, majd 387-nél ragadt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 15. 21:14
×
×
×
×