Infostart.hu
eur:
386.7
usd:
331.92
bux:
120651.59
2026. január 14. szerda Bódog
Nyitókép: Pixabay

Jóval kevesebb gyerek születik Magyarországon, mint ahányan meghalnak

Októberben az előzetes adatok szerint idén a hónapban 7361 gyermek született és 10 808-an haltak meg.

A tavalyi év novembere és 2022 októbere között a születések száma 3,9, a halálozásoké 8,3, a házasságkötéseké pedig 6,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi időszakhoz képest – írja a Központi Statisztikai Hivatal.

Az októberben született gyerekek száma 12 százalékkal, vagyis 978-cal kevesebb az egy évvel korábbinál. Az adatok szerint 10 808-an haltak meg, tehát 8,7 százalékkal, 1032-vel kevesebben, mint 2021 októberében.

A természetes fogyás a 2021 októberi 3501-gyel szemben 3447 fő volt.

Házasságot 4712 pár kötött, ami 11 százalékkal, 579-cel kevesebb a tavaly októberinél. Mint írták, 2021 novembere és 2022 októbere között 88 834 gyermek jött világra, ami 3,9 százalékkal, 3585-tel kevesebb a megelőző 12 havinál.

Ez év január-októberében 5,4 százalékkal kevesebb gyermek született, ezen belül január-áprilisban 11, augusztus-októberben 8,2 százalékkal csökkent, május-júliusban pedig 4,1 százalékkal nőtt a születések száma 2021 azonos időszakához viszonyítva. A teljes termékenységi arányszám egy nőre becsült értéke 1,53 volt a megelőző 12 hónapra számított 1,58-hoz képest.

A KSH adatai szerint 2021 novembere és 2022 októbere között 144 169-en haltak meg, 8,3 százalékkal, 12 970-nel kevesebben, mint a megelőző 12 hónapban. A halálozások száma ez év január-októberében 9,3 százalékkal esett vissza. Ezen belül januárban 4,4, március-júniusban 21 százalékkal, szeptember-októberben pedig 5,5 százalékkal csökkent, míg februárban 4,9, július-augusztusban 6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Hozzátették:

a születések száma a halálozásokénál kisebb mértékben csökkent.

Ennek következtében a természetes fogyás 55 335 fő volt, ami 15 százalékkal alacsonyabb a megelőző 12 hónap 64 720 fős értékénél.

Az elmúlt egy évben 66 260 pár kötött házasságot, 6,4 százalékkal, 4500-zal kevesebb az azt megelőző 12 havinál. Idén január-októberben 9 százalékkal csökkent a házasságkötések száma; január-áprilisban 10, június-szeptemberben 11 százalékkal kevesebb, májusban pedig 3,6 százalékkal több frigyet regisztráltak, mint 2021 azonos hónapjaiban.

Ezer lakosra 9,2 élve születés és 14,9 halálozás jutott. Az élve születés 0,3, a halálozás 1,3 ezrelékponttal alacsonyabb volt a 2020. november - 2021. októberinél, ennek következtében a természetes fogyás 0,9 ezrelékponttal, 5,7 ezrelékre csökkent.

Ezer élve születésre 3,4 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,1 ezrelékponttal több, mint a megelőző 12 hónapban. A házasságkötési arányszám 6,8 ezrelék volt, 0,4 ezrelékponttal kisebb, mint az egy évvel korábbi időszakban – írták.

Címlapról ajánljuk
Asztal köré ül Grönland, Dánia és Amerika – A szakértő szerint a legbonyolultabb a sziget eladása lenne

Asztal köré ül Grönland, Dánia és Amerika – A szakértő szerint a legbonyolultabb a sziget eladása lenne

A Fehér Házban egyeztet Grönland helyzetéről az amerikai, a dán és a grönlandi külügyminiszter, a dán és a grönlandi fél célja, hogy a megbeszéléseket a „tárgyalószobába terelje”, ahol az érintettek közvetlenül, szemtől szemben beszélhetnek egymással. A tárgyalásokról Németh Viktória külpolitikai elemző, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatója beszélt az InfoRádióban.

A Nemzeti Választási Iroda elnöke ígéri, nem lesz csúszás, fennakadás április 12-én

Teljes egészében felhő alapú infrastruktúrára épül a valasztas.hu honlap, amely így nagy terhelés esetén is garantálja a stabil és megbízható működést – mondta az InfoRádióban Nagy Attila. Az NVI elnöke arra is kitért, hogy az elmúlt években kiiktatták a rendszerből azokat az elemeket, amelyek a korábbi választások során a szavazókörök zárásának a csúszásához vezettek vagy lassították a szavazatszámlálást.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×