A rendelkezésre álló legutóbbi hosszú távú átlag vízállás-előrejelzések szerint az üdülési idény végére a Balaton átlag vízállása 80 és 105 centiméter körülire becsülhető – közölte megkeresésünkre az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
Siklós Gabriella szavai szerint nagyon kevés az esélye annak, hogy meghaladja vagy eléri a vízmagasság a szabályozási szintet, ami azt jelenti, hogy a jelzett időszakban a tóban leereszthető vízképződés nem lesz, így nem tudnak le-, illetve felengedi se hajókat.
Ahhoz, hogy elegendő víz legyen az üdülési időszak végére a Balatonban, 93 százalékkal több csapadékra lenne szükség az átlagosnál. A szóvivő szerint
ennek esélye teljesen kizárható, ilyen csak több ezer évente valószínűsíthető,
így már az is nagyon örömteli lenne, ha legalább az átlag körül esne a csapadék a következő hónapokban, hiszen az eddigiekben ez nem volt így.
A víz minőségére ugyanakkor a Balaton és a Velencei-tó esetében sem lehet panasz.
A gond az, hogy utóbbi tavunk vízállása még a tavaly május elején mért 107 centinél is alacsonyabb. A jelenlegi 99 centiméteres átlagos vízállás pedig 41 centiméterrel alacsonyabb a szabályozási sáv aktuális alsó értékénél, miután a Velencei-tó vízgyűjtő területén is „értékelhetetlenül” kevés csapadék hullott az év első hónapjaiban. Így aztán a március végi eső nagy részét azonnal elnyelte a talaj, ami a Balaton esetében is igaz – magyarázta Siklós Gabriella.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője hozzátette, hogy az év eleji csapadékhiány miatt mindkét tó vízállása már kicsit szélsőségesnek mondható, de még nem veszélyezteti a közelgő üdülési szezont.