eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

Haszna és hiányossága is van az új bértámogatási programnak a szakszervezetek szerint

Eltérően értékelték az InfoRádiónak nyilatkozó érdekképviseletek a kormány által hétfőn bejelentett új, 80 milliárd forintos munkahelyteremtő bértámogatási programot.

Nyolcvanmilliárd forintból a kormány 70 ezer új munkahelyet kíván létrehozni. A program segítségével a munkaadók azokat az embereket foglalkoztathatják, akik álláskeresési támogatásra jogosultak, vagy legalább a kormányhivatalok foglalkoztatási osztályán regisztráltak álláskeresőként. A támogatás lényege, hogy a pályázó cégek egy-egy munkavállalóra vetítve havonta 200 000 forintot igényelhetnek az államtól. Ez az összeg tartalmazza az adott dolgozó havi nettó bérét, a dolgozó után fizetendő járulékokat és a munkaadói járulékterheket is - ismertette a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórum monitoring bizottságának hétfői ülésén az Coop-csoport érdekképviseleti szövetségének elnöke. Zs. Szőke Zoltán szerint ezzel a bértámogatási rendszerrel a korábbi tervekhez képest sokkal hamarabb tud majd a magyar gazdaság ismét lendületet venni.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke szerint a 80 milliárd forintos bértámogatási program fontos és jó lépésnek ígérkezik, hiszen "a már megszűnt munkahelyek helyébe termt foglalkoztatási lehetőséget, így nagyobb a készség a munkaadók részéről, hogy felvegyék a munkavállalókat és ismét alkalmazzák őket. A szociális partnerek – munkaadók, szakszevezetek – arra kérték a kormányt, hogy a munkahelyvédő támogatás maradjon fenn a veszélyhelyzet után is, hiszen a gazdasági következmények nem szűnnek meg – erre a kormány pozitív választ adott".

Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint ugyanakkor 70 ezer ember munkahelye megőrizhető lett volna, ha a kormány időben cselekszik, és egy olyan programot fogad el, ami az első időszakban még hallani lehetett, vagyis hogy a bérköltségek 70 százalékát átvállalja az állam. Ez végül nem így lett, csak az 50 százalék 70 százalékáról van szó. A késlekedést jelentősnek tartja: március 11-én jelentették be a veszélyhelyzetet, és a legelső ilyen pályázat április 16-án, illetve a módosított verzió április 29-én jelent meg. Hozzátette, e másfél hónap alatt 70 ezer ember vesztette el az állását.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint sok munkajogi kérdést hagyott tisztázatlanul a hétfőn bejelentett munkahelyteremtő bértámogatási program. "Például mi történik akkor, ha egy új munkahely létrehozásánál a munkáltató vagy a munkavállaló úgy dönt, a próbaidő alatt élni kíván a felmondás jogával. Ilyen esetben mi történik az eddig kifizetett támogatással?" – tette fel a kérdést a szakember.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke hozzátette: ezekre a kérdésekre mielőbb választ kell kapniuk az érintetteknek, mert az álláskeresési támogatások folyósítási időtartama hamarosan lejár, és a munkanélkülieknek állást kell találniuk.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×