eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Átvizsgálta az összes magyar város gazdálkodását az ÁSZ

Stabil, fenntartható, nem igényel rendszerszintű beavatkozást a magyarországi városi önkormányzatok gazdálkodása.

Warvasovszky Tihamér, Állami Számvevőszék (ÁSZ) alelnöke annak az ellenőrzésnek a tapasztalatairól számolt be, amelynek során az ország valamennyi, vagyis 322 városi rangú településének 2015-2016-os gazdálkodását vizsgálta az ÁSZ az Önkormányzati Kockázati Megfigyelő Rendszer (Ökomer) használatával.

Az alelnök hangsúlyozta: a fenntartható pénzügyi és vagyongazdálkodási stabilitás annál is inkább fontos ezen településeken, mert 3,3 millió polgárnak adnak otthont, és a költségvetésük a bevételi és a kiadási oldal együttesével meghaladja az 1400 milliárd forintot.

Felidézte, hogy az ÁSZ 2010 után azt követően végezte el az önkormányzatok gazdálkodásának átfogó ellenőrzését, hogy a települések jelentős adósságot halmoztak fel. Éppen ennek az ellenőrzésnek a nyomán döntött az Országgyűlés az önkormányzatok adósságának konszolidációjáról, amelyre 2011 és 2014 között több ütemben került sor.

Mostanra vált szükségessé a kontroll megismétlése az ÁSZ által kidolgozott, a rendszerszintű kockázatokat is feltáró Ökomer módszer segítségével. Az önkormányzatok gazdálkodása ugyanis jelentős hatást gyakorol az állam egészének gazdálkodására, valamint az önkormányzati vagyon a nemzeti vagyon része - fűzte hozzá.

Ennek keretében tavaly 132 nagyközség gazdálkodási kockázatait vizsgálták, most pedig a városok kerültek sorra (a megyei jogú városok, a fővárosi kerületek és a főváros külön kategória) - ismertette.

Holman Magdolna, az ÁSZ főtitkára arról szólt, hogy a vizsgált időszakban az önkormányzatoknál stabil volt a pénzügyi egyensúly, a költségvetési bevételek összességében fedezetet nyújtottak a kiadásokra, és a települések megőrizték vagyonukat.

A 322 város közül, mindössze 19 esetében tárták fel az adósságrendezési eljárás veszélyének kockázatát. Ezek olyan települések, amelyek negatív működési költségvetés mellett halmoztak fel kilencven napnál régebben lejárt szállítói tartozásokat.

Arra is kitért, hogy miközben az önkormányzatok gazdálkodásában nem, az önkormányzati cégek működése esetében találtak kockázatokat. Az ellenőrzésnek éppen az volt a célja, hogy felhívják a városok figyelmét arra, fokozott figyelmet fordítsanak a társaságok gazdálkodására - mondta a főtitkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×