Miután az ellenzék több mint kétezer módosító indítvány benyújtásával sem tudta megakadályozni az úgynevezett túlóratörvény parlamenti elfogadását, múlt hét szerdán az elnöki pulpitus eltorlaszolásával, sípolással és szirénázással próbálta elérni ezt a célt. Az obstrukciós kísérlet aztán kudarcot vallott. Latorcai János levezető elnök a saját képviselői helyén vezényelt le több mint negyven szavazást, köztük a Munka törvénykönyvének módosításáról szólót is.
Az ellenzék törvénytelennek és érvénytelennek tartja a szavazást, mert a képviselői kártya behelyezése nélkül is lehetett voksolni, Latorcai János nem a levezető elnök helyén ült és nem volt mellette ellenzéki jegyző. Erről Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője beszélt:
"Kártya nélkül működtek a szavazógépek, nem lehetett név szerint azonosítani a jelenlévő képviselőket.
Egészen elképesztő, hogy milyen háttéralku lehet a multikkal annak érdekében, hogy ez a törvény átmenjen, vagy csak arról van szó, hogy a munkásemberek, illetve a szakszervezetek egyszerűen a kormány ellenségei."
A Házszabály szerint a levezető elnök a saját képviselői helyéről is irányíthatja az Országgyűlés munkáját, és azt sem írja elő semmi, hogy az egyik jegyzőnek ellenzékinek kell lennie. A képviselői kártyák használatáról Latorcai János ezt mondta a Hír TV-ben:
"A képviselő szavaz, nem pedig a kártya.
Csak egy példát szeretnék mondani: amikor az ülésterem felújítása zajlott, a Felsőházi Teremben üléseztünk, abban nem is használható a kártya. Érdekes módon senkinek sem volt vele problémája."
Az ellenzék továbbra is tartja magát ahhoz, hogy a szavazás törvénytelen és érvénytelen volt.
Rendkívüli parlamenti ülést és vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik a parlamentben, illetve a köztévében történtek miatt.
Ezt Vadai Ágnes, a DK frakcióvezető-helyettese jelentette be a Házbizottság hétfői ülése után:
"Folyamatosan folyik a jogsértés, ezért a mentelmi jog megsértése ügyében is akarjuk, hogy az Országgyűlés tárgyaljon és foglalkozzon ezzel a nagy nyilvánosság előtt.
Latorcai János a Házszabály módosítását javasolja az ellenzék akciója miatt:
"Hozzá kell nyúlni. Bármennyire is szomorú, de az írott és íratlan törvények, ahogy szoktuk mondani, az illemtanra ezek az utóbbi időben nincsenek jelen a Ház hétköznapjaiban.
Olyan, de olyan mélyre süllyedt a közbeszéd szintje a parlamentben, hogy az már visszatetszést kelt a közvéleményben."
A házbizottság hétfői ülésén - konszenzus hiányában - nem hozott döntést a december 10-i, napirendi szavazást megelőzően történt képviselői megnyilvánulásokról, ezért a házelnök saját jogkörében döntött a tiszteletdíj csökkentésről.