Akár egymillió is lehet azon kutak száma Magyarországon, amelyeket a jelenleg érvényes jogszabályok szerint idén december 31-éig engedélyeztetni kell. Ehhez ráadásul minden esetben szükség van szakemberre is, így az ingyenes fennmaradási engedély akár 100 ezer forintba is kerülhet a tulajdonosnak.
Rózsa Attila, a Magyar Vízkútfúrók Egyesületének elnöke az InfoRádióban elmondta: a fennmaradási engedély adatlapját két embernek kell aláírnia, a tulajdonosnak és egy mérnöki kamarai tagsággal rendelkező mérnöknek, vagy utóbbi helyett egy hivatásos kútfúrónak, aki névvel, arccal, képzettséggel végzi ezt a tevékenységet, és odaírja, milyen technológiával és eszközzel dolgozik.
Mi van benne a 100 ezer forintban?
"Föl kell vonulni a helyszínen, a szivattyút ki kell emelni. Ha lejárható a kút, akkor el lehet benne végezni különböző méréseket, mélységet és vízszintet" - fejti ki Rózsa. Véleménye szerint mindenképpen
szükséges kútkamerás vizsgálat is,
amivel a kút műszaki szerkezetére vonatkozó kérdések tisztázhatóak.
A fúrt kutat illetően a kitermelés beindítására is szükség van, amivel kapcsolatban szintén felmerülhet költség, hisz kell egy működő szivattyú és lezárható kútfej is, a környezetnek pedig biztosítania kell az esetlegesen felmerülő szennyeződések távoltartását.
"Valahol 50 és 100 ezer forint közötti összegbe kerülhet egy tisztességes kút-állapotfelmérés, engedélykérés" - számszerűsíti az elhangzottakat Rózsa Attila.
Honnan tudható, hogy milyen a kút?
Ha valaki telket vásárol, amin kút van, úgy tudja eldönteni, hogy ásott vagy fúrt kútja lett-e, hogy milyen átmérője van, illetve milyen a fala.
"Az ásott kutakból kézi erővel szedték ki a földet, tehát ha egy kút 60-80 centinél nagyobb átmérőjú, ezzel van dolgunk. Az ásott kutak falazata pedig tégla vagy rakott kő" - mondta el Rózsa Attila.