A migráció egy mindenkit érintő és érdeklő probléma, amellyel szembenézve egy kormány meg tudja mutatni, hogy cselekvőképes - mondta Szájer József.
Mint mondta, a cselekvőképességet az euró kapcsán is meg lehetett volna mutatni, hisz látjuk, hogy az euróválságot hogy oldotta meg az Európai Unió. A "Merkeli halogatós" politika révén nem hoztak jelentős döntéseket, a megszületettek pedig - a gazdasági törvénycsomagok - magukra lettek hagyva. Ilyen volt például az Európai Parlament magára hagyottsága a bankunió tekintetében.
"Az EU szokásos válaszait adta, de ez egy ilyen nagy léptékű esetnél már furcsán vette ki magát. Ugyanakkor a migráció egy mindennapi kérdés, erről minden nap vannak hírek"
- tette hozzá a Fidesz európai parlamenti képviselője.
Ezt vitatják a politikusok Európában, ezért az emberek tehetetlennek érzik őket és saját magukat is - folytatta okfejtését a Fidesz európai parlamenti képviselője. "Itt tudja a politika megmutatni a cselekvőképességét, hogy igenis vannak határok, igenis lehet határozottan lépni ezekben az ügyekben, a problémák igenis is kezelhetők,
ki kell lépni bizonyos olyan keretekből, amelyek az agyunkat ideológiai értelemben - politikai korrektség, liberális gondolkodásmód - uralták"
- hangsúlyozta a képviselő.
Az EP-választás nemzeti választás
Az európai parlamenti választás mindenhol nemzeti választás, vagyis a helyi pártpolitikai erőviszonyok alapvetően meghatározzák - tette hozzá Szájer József.
"A 21 magyar képviselőt Magyarországon fogják megválasztani, és ha én ellenfeleinkkel, a szocialistákkal vagy a Jobbikkal európai és hazai témákról is fogok vitatkozni, és ez a vita kicsit más lesz, mint ami mondjuk Németországban, Spanyolországban, vagy Olaszországban zajlik" - mondta, hozzátéve, hogy mindenhol az ottani pártviszonyok lesznek meghatározók.
Magyarországon viszont sokan abba a hibába esnek, hogy az emberek hangulatváltozását rögtön átírják a pártviszonyokra. Az európai parlamenti választásokon való részvétel például Magyarországon jóval kisebb, mint a parlamenti választásokon - ez már torzítja az eredményeket, és vannak más torzító körülmények is.
Ilyen értelemben tehát az Európai Parlament nem reprezentatív intézmény, hiszen nem tükrözi az európai emberek aktuális gondolatait
- fogalmazott Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője az InfoRádió Aréna című műsorában. Az emberek gondolkodásának megváltozásával változni fog tehát az Európai Parlament összetétele, de az átmenet nem direkt, nem teljesen közvetlen.
Közép-európai együttműködés
Szájer József szerint a közép-európai országok összefogása egyre jelentősebb erőt képvisel kontinensen. Rákaptunk az ízére - érzékeltette Szájer József a közép-európai együttműködés motivációs erejét.
A Fidesz EP képviselője szerint eddig a közép-európai országok vezetőit a szőnyeg szélére állították a problémák esetén Brüsszelben, de ha valamilyen koalícióhoz kellettek, akkor a szavazatuk jól jött nekik.
"Az, hogy egy tömbbel, majdnem egy országot kiadó közös állásponttal jönnek elő a közép-kelet-európai országok, és ehhez ragaszkodnak is, valamint próbálnak szövetségeseket is gyűjteni, ez egy új dolog"
- magyarázta.
Közös infrastruktúra
Ennek a térségi összefogásnak a közös infrastruktúra a lényege - tette hozzá a Fidesz európai parlamenti képviselője. "Ehhez képest az ideológia, globalizmus, vagy nemzeti rendszer nagyon fontos, de másodlagos, ezekbe kell belekezdeni és itt is az számít, hogy mi történik a valóságban:
tényleg épül a vasút Budapest és Belgrád között, tényleg el tudunk majd menni Kassára autópályán, vagy lehet-e északi-déli energiaegyüttműködést kialakítani?
Ezek a lényeges kérdések, amelyek ráadásul ma már kikerültek a tervek fázisából, már megvalósítási fázisban vannak. Az is lehet, hogy az ehhez kapcsolt ideológiát, Közép-Európa egyfajta közös ideológiáját ezek hozták magukkal valamilyen formában, és nem fordítva történt" - vélte a képviselő.
Úgy tűnik tehát, hogy az Európai Unióban a francia-német hatalmi centrummal szemben felemelkedhet egy közép-európai erőközpont is - mondta Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője.