Infostart.hu
eur:
355.14
usd:
311.92
bux:
139018.11
2026. június 23. kedd Zoltán

A kormány hajthatatlan a vagyonadó ügyében

A személyi jövedelemadó alsó kulcsa jövőre 18 helyett 17 százalék lesz, a sávhatár 1,9 millióról 5 millió forintra változik, efölött 32 százalék lesz az adókulcs, miközben megszűnik a 4 százalékos szolidaritási adó - közölte Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára. A jövő évi adótörvény-javaslat átláthatatlan, bonyolult, tele van ellentmondásokkal, nehezíti a vállalkozások és a családok helyzetét - mondta Tállai András (Fidesz).

Most kezdődött a 2010-es adótörvények általános vitája az országgyűlésben, amelynek expozéjában a pénzügyi tárca államtitkára elmondta, a vezérelv a foglalkoztatottság növelése, Magyarország 57 százalékos foglalkoztatottsági rátája ugyanis jócskán elmarad a 66 százalékos EU átlagtól.

Katona Tamás elmondta, 2010-ben 17, illetve 32 százalékra csökken a személyi jövedelemadó két kulcsa, a felső kulcs sávhatára viszont 5 millió forintra emelkedik, így szerinte a lakosság 90 százaléka a 17 százalékos kulcsba tartozik majd.

A kormány bruttósítja az SZJA adóalapját, abba belekerül a munkáltatói járulék és ez EHO is. Az adójóváírás mértéke a bruttó bér legfeljebb 17 százaléka lehet. Megszűnik a vállalkozók 4 százalékos különadója, és a tételes EHO is.

Emelkedik viszont jövőre a társasági adó, 16-ról 19 százalékra. Mindezzel együtt két évtizede nem látott munkára rakódó járulékcsökkentést hajt végre a kormány - mondta Katona Tamás. 32 százalékos személyi jövedelemadó sújtja 2010-től az eddig adómentesen adott klasszikus cafeteria juttatásokat, így a helyi bérletet, az üdülési csekket és a meleg-étkezési utalványt, ezt azonban a munkáltatóknak kell fizetniük.

Jövőre bevezeti a kormány a vagyonadót is, ami a 30 millió forintos forgalmi értékhatár feletti ingatlanokra, emellett a magáncélú vízi és légi járművekre, valamint a 125 KW teljesítmény fölötti gépjárművekre vonatkozik.

A jövő évi adótörvény-javaslat átláthatatlan, bonyolult, tele van ellentmondásokkal, nehezíti a vállalkozások és a családok helyzetét - mondta Tállai András (Fidesz).

Úgy vélte, a miniszterelnök, a jegybankelnök és a pénzügyminiszter off-shore cégei is azt jelzik, hogy elégedetlenek a magyar adórendszerrel. "A Bajnai-kormány teljes egészében hiteltelen adóügyben. Aki nem Magyarországon adózza le a jövedelmét, az ne álljon a parlament elé, és ne mondja azt, hogy uraim, ilyen és ilyen adótörvényt szeretnénk" - fogalmazott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt a forint: a magyar deviza a nyitás óta tovább veszített értékéből, az euró már 353, a dollár 309 forint közelében jár. A hangulatot továbbra is az erős dollár és a közel-keleti helyzet kettőssége határozza meg – az amerikai jegybank szigorúbb hangvétele magasan tartja a kamatvárakozásokat, miközben az iráni konfliktus körüli bizonytalanság sem oldódott. Délután újabb katalizátor érkezik a forint piacára, ugyanis jön az MNB kamatdöntő ülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×