A népszavazást a parlamenten kívüli Szlovák Megújulási Mozgalom kezdeményezte a következő kérdéssel: „Egyetért azzal, hogy a Szlovák Köztársaság ne alkalmazzon olyan szankciókat az Oroszországi Föderáció ellen, amelyek ártanak a szlovák állampolgároknak, az egyéni vállalkozóknak és a vállalkozóknak?” A mozgalom a kormányra akart nyomást gyakorolni a brüsszeli tárgyalásai során. Állítja, hogy az Oroszország elleni szankciók ártanak Szlovákiának, mivel hatalmas gazdasági veszteségeket okoznak.
A megfogalmazott kérdés Peter Pellegrini köztársasági elnök szerint azonban három ponton sem világos. Az államfő úgy véli, nem egyértelmű, hogy ebben az esetben mit kell érteni a Szlovák Köztársaság alatt, vajon az állami szerveket, a vállalkozói szektort, a településeket, megyéket vagy az állampolgárokat. Állítása szerint a megfogalmazás alapján nem világos a végrehajtó szervezet, és így a kérdés nem felel meg az alkotmányos feltételeknek. Nem tartja világosnak az „Oroszországi Föderáció elleni szankciók” megfogalmazást sem. Az sem világos, hogyan kellene viszonyulni a más országokbeli konkrét személyekre vagy vállalatokra vonatkozó szankciókhoz, amelyeket Oroszország támogatása miatt vetettek ki. Ezért az államfő szerint ez a megfogalmazás sem teljesíti az alkotmányos feltételeket.
A harmadik gond, hogy mi alapján lehet egyértelműen meghatározni, mely szankciók ártanak a szlovák állampolgároknak, egyéni vállalkozóknak és vállalkozóknak, és ezt milyen szervnek kellene eldöntenie. „Mivel nincs olyan szabály, amellyel meg lehetne határozni a szankciók kártékonyságát, egy ilyen törvény egyszerűen végrehajthatatlan lenne” – fejtette ki Peter Pellegrini. Hozzátette,
az sem világos, hogy csak a jövőbeni szankciókra vonatkozik-e a kérdés, vagy visszamenőlegesen, a már eddig elfogadottakra is, hiszen Szlovákia eddig 17 Oroszország elleni szankciót szavazott meg.
Peter Pellegrini elmondta, a népszavazási kérdésnek egyértelműnek kell kennie, hogy ne értelmezhessék önkényesen azok, akikre vonatkozik. „Ez a javaslat se nem világos, se nem konkrét, se nem kiszámítható, ezért a gyakorlatban végrehajthatatlan lenne” – jegyezte meg az államfő, hozzátéve, hogy az Oroszország elleni szankciókat az Európai Unió fogadja el.
Andrej Danko, a kormányzó Szlovák Nemzeti Párt elnöke törvénytelennek tartja az államfő döntését. Közölte, hogy pártja jogi segítséget nyújt a népszavazás kezdeményezőinek, és tárgyalni hívja őket. Egyúttal arra szólította fel az államfőt, hogy gondolja át a döntését.