eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Members of the Philippine Coast Guard take part in a simulation during a joint maritime exercise with Coast Guards from Japan and the US off the coast of Mariveles, Bataan, the Philippines, on Tuesday, June 6, 2023. The trilateral drills are taking place off Bataan province that faces the South China Sea from June 1 to 7, according to a Philippine Coast Guard statement, and the exercises include maritime law enforcement training and maneuvering drills, it said. Photographer: Veejay Villafranca/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Veejay Villafranca/Bloomberg via Getty Images

Dávid és Góliát: kínai fegyveres hajók kontra filippínó halászok – videó

Fülsüketítő hangkürttel, vízágyúkkal és úszó bójasorokkal próbálja távol tartani Kína a filippínó halászokat egy olyan tengerszakasztól, ami majdnem négyszer közelebb van az ő szárazföldjükhöz, mint Kínához. Nemcsak a Fülöp-szigetek, de Vietnam, Malajzia, Brunei és Tajvan viszonya is feszültté vált a pekingi erőfitogtatás miatt.

Kezdetleges és kicsi halászhajók, egy nagyobb ellátóhajó, a hozzá kötött sok-sok csónakkal és néhány száz méterre a kínai parti őrség modern, föléje tornyosuló fehér és fenyegető járműve. A rádión pedig érkeznek az üzenetek: „azonnal hagyják el a kínai területet”.

Így néznek farkasszemet a Fülöp-szigeteki halászok Kínával, ami magáénak mond egy vitatott tengerszakaszt a Scarborough-korallzátonynál, a legközelebbi Fülöp-szigetekhez tartozó szárazföldtől 240 kilométerre, noha Kína partjai innen 900 kilométerre vannak.

A körzetben dolgozó halászok akár két hetet is a tengeren töltenek, miközben motorcsónakokon szállítják nekik az élelmet és hajóiknak az üzemanyagot. Csakhogy ezeket üldözőbe veszik a kínai parti őrség sokkal gyorsabb csónakjai és igyekszenek nem oda engedni őket a halászhajókhoz.

A halászok arra panaszkodnak, hogy megfosztják a megélhetésüktől, hogy halásszanak a zátony sekélyebb, de tonhalban és sügérben gazdagabb vizeiben, illetve hogy ott menedéket keressenek, amikor viharos a nyílt tenger.

Az egyik halász az AFP hírügynökségnek arról számolt be, hogy a kínai motorcsónakok meglökdösték az ő járművét. Mások arra panaszkodtak, hogy a kínaiak elvágják a horgonyaik köteleit vagy vízágyúkat irányítanak rájuk. A közelben parkoló kínai parti őrség hajóján egy körülbelül másfélszer nyolc méteres mátrix kijelző is található, amin figyelmeztető üzeneteket jelenítenek meg a halászoknak.

Tudósítók megjegyzik, hogy a tenger jogállásáról szóló 1982-es nemzetközi konvenció szerint – aminek szövegezésében Kína is részt vett – a part menti országoknak joghatóságuk van a partjaiktól 370 kilométerig tartó zónában a természeti kincsek kiaknázására.

Luzon filippínó sziget 240 kilométerre van a Scarborough-zátonytól, tehát a halászok az egyezmény szerint nem sértenek törvényt. Kína azonban azt mondja, hogy szinte az egész Dél-kínai-tenger az ő fennhatósága alá tartozik, és 2012 óta magához ragadta a terület ellenőrzését a Fülöp-szigetektől.

Egy újabb lépésként – fülöp-szigeteki illetékesek vádjai szerint – egy 300 méter hosszú, úszó bójaakadályt feszítettek ki, hogy blokkolják a halászhajókat.

„Adják vissza nekünk, ami a miénk és menjenek el innen” – mondta Nonoy de los Reyes halász a környékről.

Kína egy négyezer évvel ezelőtti császári dinasztiára hivatkozva mondja magáénak a Dél-kínai-tengert, a hágai Nemzetközi Bíróság azonban 2016-ban úgy döntött, hogy nem támogatja ebben történelmi precedens és az 1982-es tengeri konvenció a mérvadó.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×