Október végén egy kínai vadászgép infracsapdát dobott egy kanadai harci helikopter felé a Dél-kínai-tenger felett, a Paracel-szigetek közelében. Kanadai tisztek szerint a kínaiak nem voltak kellően körültekintőek az akció során, a művelet nagyon veszélyes volt és akár tragédia is történhetett volna – írja a CNN értesülése alapján a Portfolio.
A kínai Shenyang J–11-es vadászgép jelzőrakétákat lőtt ki közvetlenül a kanadai helikopter, egy Sikorsky Cyclone irányába, és a kanadai katonatisztek szerint emiatt akár le is zuhanhatott volna a helikopter. Rob Millen őrnagy a rakéták kilövésekor a HMCS Ottawa nevű hadihajón tartózkodott, innen szállt fel korábban a helikopter. Rob Millen szerint a kínai akció szabálytalan, szakszerűtlen és veszélyes is volt egyben. Mint fogalmazott,
a helikopter irányíthatatlanná vált volna, ha a jelzőrakéták eltalálják a rotorlapátokat vagy ha az infracsapdák működésképtelenné teszik a hajtóművet.
A kanadai őrnagy azt is elmondta a CNN-nek, hogy a két jármű kétszer is megközelítette egymást október 29-én a nemzetközi vizek felett, és a második esetnél történt a veszélyes incidens. Arról tájékoztatta a lapot, hogy a kanadai helikopter egy korábban észlelt tengeralattjárót keresett, amikor elindították a kínai műveletet.
A beszámoló szerint a repülőgépet és a helikoptert körülbelül 30 méter választotta el egymástól. A kanadai tiszt elárulta: többször előfordult a közelmúltban, hogy kínai vadászgépek megközelítették a térségben járőröző nyugati helikoptereket, a mostani akcióhoz hasonlót azonban eddig nem tapasztaltak.
Rob Millen elmondta: egy korábbi hasonló incidensnél ő maga vezette a helikoptert, és a kínai vadászgép már akkor is veszélyesen közelítette meg őket, valamivel 1 kilométer alatti magasságban. Elmondása szerint a közvetlen közelében köröző vadászgép komoly turbulenciát okozott, és csak úgy tudott eltávolodni a géptől, hogy nagyjából 60 méter alacsonyra ereszkedett, ahova már nem tudta követni a vadászgép.
A nyugati országok egyébként a hivatalos közlés szerint
a nemzetközi vizek szabad hajózását ellenőrzik a Dél-kínai-tenger térségében, ezért történik ilyen intenzív járőrözés a területen.
Kína a saját területének tekinti a Dél-kínai-tengert, amely térséget több más ország is magának követeli, ezért állandósultak a konfliktusok. Peking a legaktívabb, folyamatos hadiipari fejlesztésekkel igyekszik a saját fennhatóságát biztosítani a területen.