eur:
393.87
usd:
365.14
bux:
0
2024. március 29. péntek Auguszta
Nyitókép: Pexels.com

Fél lábbal már Ázsiában az orosz labdarúgás

Bár úgy tűnik, már megvan a döntés, Oroszország sportminisztere szerint nem kell sietni azzal, hogy az Európai Labdarúgó-szövetségből az Ázsiaiba lépjen át az orosz futball. A drámai fordulat hátterében az ukrajnai háború áll. Oleg Maticin szerint a lépés „komplikált”.

Miután Moszkva ukrajnai háborúja nyomán kizárták az orosz futballklubokat és játékosokat az európai tornákról és a nemzetközi mérkőzésekről, az orosz szövetség jelezte, hogy az év végéig döntést hoz az UEFA-ból való kilépésről.

Az Orosz Labdarúgó-szövetség, az RFSZ végrehajtó bizottságának ülését keddre szervezték meg és a várakozások szerint ekkor kellett volna megerősíteni az „európai búcsút” és azt a döntést, hogy az oroszok az Ázsiai Labdarúgó-szövetségbe lépjen át.

Az RFSZ azonban kitolta a döntést néhány nappal, szilveszterig.

„Ez nyilván egy komplikált döntés, amit át kell gondolni, figyelembe véve a realitásokat és a FIFA és az UEFA viszonyát.

Szerintem nem szabad elszakítani a szálakat a globális szövetséggel, az európai partnerekkel, de közben új feltételeket kell kialakítani az ázsiai szövetséggel való együttműködéshez.

Ehhez idő kell” – fogalmazott kissé dodonai módon Oleg Maticin orosz sportminiszter, valószínűleg megfogalmazva a felsőbb szinten hozott döntést, amit az orosz szövetségnek követnie kell.

Orosz labdarúgóportálok emlékeztettek rá, hogy az ázsiai szervezetbe való átlépés nem kötelezné az orosz szövetséget az UEFA-ból való azonnali kilépésre, de segítene felgyorsítani az „átigazolást”.

A tervezett orosz lépés hátterében az is áll, hogy az ország az ázsiai föderációban játszhasson a 2026-os, észak-amerikai rendezésű vb-re való kijutásért.

„Nem látjuk a fényt az alagút végén, de az AFC kész befogadni bennünket”

– mondta Alekszandr Djukov, az orosz szövetség elnöke az orosz futball európai helyzetéről.

Viszont azt is hozzátette: még soha, senki sem lépett ki az UEFA-ból, és nincs meghatározott procedúrája a váltásnak.

Ha az oroszok végül mégis úgy reagálnak az európai tilalomra, hogy kilépnek, akkor az olyan klubok, mint a Zenit Szentpétervár, a moszkvai Szpartak, Dinamo és CSZKA a jövőben nem szerepelhetnek a Bajnokok Ligájában és az Európa Ligában.

Oroszországnak – mivel területe nagy része Ázsiában van – joga van az ázsiai föderációban játszani. Közben Izrael és a kis részben európai területtel rendelkező Kazahsztán és Törökország az UEFA tagja.

Djukov hozzátette, hogy

„Európával sajnos kezdünk ideológiailag elhidegülni”

– ami eufemisztius utalás volt az ukrajnai háború okozta felháborodás közepette az orosz sporttal szembeni bojkottokra – de a hazai szélsőséges médiamegnyilvánulásokra is.

Az Orosz Labdarúgó-szövetség átigazolási tervét ugyanakkor fékezheti Ausztrália, Japán és Dél-Korea. Emberi jogi aktivisták felszólították Ausztráliát, hogy blokkolja Oroszország belépését az ázsiai szövetsége – bár épp ez az ország lépett át ide az óceániai szövetségből. Közben kommentátorok megjegyezték: Gianni Infantino, a FIFA elnöke jó viszonyt ápol Putyin orosz elnökkel és ő nem akadályozná az átlépést.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Fábián László: nem elérhetetlen cél a kétszáz fős magyar csapat a párizsi olimpián

Fábián László: nem elérhetetlen cél a kétszáz fős magyar csapat a párizsi olimpián

A jelenlegi világranglista-helyezések alapján több mint húsz sportágban lehetnek érdekeltek a magyarok a nyári ötkarikás játékokon – mondta az InfoRádióban a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára. Fábián László beszélt a hazai rendezésű kvalifikációs versenyek, köztük az április 25-én kezdődő szegedi evezős Európa-bajnokság jelentőségéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
A béke lehetőségéről beszélt a moszkvai miniszter, csúcsfegyvereket kaphat Kijev – Háborús híreink pénteken

A béke lehetőségéről beszélt a moszkvai miniszter, csúcsfegyvereket kaphat Kijev – Háborús híreink pénteken

Oroszország kész garantálni a folyamat többi résztvevőjének jogos biztonsági érdekeit az ukrajnai konfliktus békés rendezése esetén, ha maga is ugyanilyen garanciákat kap - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Izvesztyija című lapban pénteken közölt interjúban. Az Egyesült Államok korábban ellenállt Ukrajna kérésének a nagy hatótávolságú ATACMS rakéták szállítására. Az elmúlt időszak eseményei következtében Washington újraértékelheti álláspontját - számolt be a Defense One. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×