eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Brexit: hazamennek a kelet-európaiak, aggódnak a munkaadók

Ugyan a napokban olyan adat látott napvilágot, hogy alábecsülték az Unióból érkező dolgozók számát, egy még frissebb kimutatás azt mondja: 6 éve nem érkeztek ilyen kevesen a szigetországba.

Boris Johnson új brit miniszterelnök kormánya a minap azzal ijesztett rá az Európai Uniós munkavállalókra, hogy az október végi kemény brexit esetén azonnal megszüntetik az uniós polgárok szabad mozgását.

A EU-migránsok érkezése és száma körüli vita tüzelte a brexit kampányt és a brit statisztikai hivatal napokban kiadott összegzése elismerte, hogy 16 százalékkal alábecsülték az Unióból érkezők és 13 százalékkal túlbecsülték a világ más részeiről beköltözöttek számát 2015-2016-ban.

Ezzel azok a britek látták igazolva magukat, akik szerint az Uniós tagság a nemkívánatos külföldiek beáramlását hozta magával.

A 2016 utáni helyzetet tükröző, csütörtökön kiadott adatok ugyanakkor azt mutatják, hogy a brexit-népszavazás után az európaiak a lábukkal szavaznak és hazaszállingóznak.

Az uniós polgárok nagy-britanniai bevándorlása ugyanis 12 százalékkal esett tavalyhoz képest és hatéves mélypontot ért el.

A statisztika szerint még mindig többen költöznek Nagy-Britanniába, mint onnan el: a mérleg 226 ezres pluszban van. Köztük azonban mindössze 92 ezer volt az elmúlt egyéves időszakban az európaiak száma szemben a 2016-os, 190 ezres rekorddal.

Az adatok további érdekességgel is szolgáltak – a nyugat-európaiak száma továbbra is növekszik Nagy-Britanniában, míg a hivatal által EU8-as országoknak titulált kelet- és közép-európai államok polgárai elvándorolnak: tavaly óta 7000-rel többen mentek el, mint érkeztek.

Egyes kommentátorok ezt aggasztó trendnek nevezték, mivel a kelet-közép európaiak adják a vendéglátó, építőipari és egészségügyi szektorok dolgozóinak jelentős részét.

„A brexit-bizonytalansággal tetézve mindez hatalmas nyomást jelent a vállalkozásokra” – mondta Julia Onslow-Cole, a bevándorlási ügyekkel foglalkozó jogászcég, a Fragomen partnere az FT-nek.

Míg az uniós bevándorlók száma csökkent, addig az EU-n kívüli országokból érkezők és köztük a hazatérő britek száma jobbára nem változott és 220 ezer körül maradt.

A Brit Gyáriparosok Szövetségének politikai igazgatója, Matthew Fell szerint az uniós polgárok nettó migrációjának visszaesése aggasztó – mivel Nagy-Britanniában jelenleg rekord alacsony szinten áll a munkanélküliség és a helyzet munkaerőhiányhoz vezethet.

„A vállalkozások értik, hogy megszűnik a szabad mozgás, de több idő kell nekik az új rendszerre való átálláshoz” – mondta. Ő is hangsúlyozta: azonnal tisztázni kell, mit ért a kormány az alatt, hogy akár október végétől leállítják a szabad mozgást.

Szakértők csütörtökön megismételték: nem hiszik, hogy a kormány meg tudja valósítani a tervet, mert jelenleg nincs olyan rendszer, amely megbízhatóan meg tudná különböztetni az újonnan érkező EU-s polgárokat a már több éve brit földön élőktől – akiknek letelepedési jogot kínáltak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×