eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
A kormányfői és pártelnöki tisztségért induló Boris Johnson volt külügyminiszter, a keményvonalas tory Brexit-tábor frontembere londoni kampányrendezvényén 2019. június 12-én, öt nappal az után, hogy Theresa May távozott a kormány és a Konzervatív Párt éléről. May azért mondott le, mert nem tudott megállapodásra jutni az ellenzékkel a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Boris Johnson gyorsan vált euroszkeptikussá

Nagy-Britannia következő, valószínűleg erősen euroszkeptikus miniszterelnöke sokáig nem tudta eldönteni, hol áll. Boris Johnson egy évvel a brexitkampány előtt még EU-barát levelet írt egy tory politikus özvegyének. Most azonban már nem ingadozik.

Hiába vádolják sok mindennel, lepereg róla – Boris Johnson gőzerővel menetel a brit miniszterelnöki poszt felé, és úgy tűnik, nem árt neki semmilyen leleplezés.

Törvénytelen gyerek, félrevezető ígéretek arról, hogy az EU-tól visszavett pénzből finanszírozzák majd az egészségügyet, heves veszekedés a barátnővel, aki ki akarta dobni és akinek rendőrt is hívtak a lakásához – úgy tűnik, a konzervatív párttagság sok minden megbocsát neki.

A legutóbbi – kínosnak szánt leleplezés – valószínűleg szintén nem rontja győzelmi esélyeit.

Egy most előkerült levél – amelyet egy évvel azelőtt írt, hogy kampányba kezdett volna az Európai Unióból való kilépésért, úgy tűnik, éppenséggel az EU vívmányait dicsérte.

Johnson Leon Brittan volt brit európai uniós biztosról emlékezett meg, aki 2015 januárjában hunyt el. A levelet felolvasták a biztosról szóló megemlékezésen, ahol a brit politikai elit tagjai is részt vettek. Johnson ebben az időben a konzervatív Telegraph lap brüsszeli tudósítója volt.

Az írás méltatta Brittannek az európai közös piac és az azon belüli piaci verseny védelméért tett erőfeszítéseit – miközben Nagy-Britannia most épp ezt a közös piacot készül elhagyni. „Európa-barát levélnek tűnt” – mondta Peter Guilford, a volt EU-biztos egykori szóvivője. Johnson írásában nagyra értékelte, hogy Brittan a szabadkereskedelemre és szabad piacokra, nem pedig „az állami segélyre” és „kartellekre” helyezte a hangsúlyt, és ebbe az irányba próbálta terelni az uniót.

Az 1990-es években a brit kormány gazdaságilag liberálisabb Európát akart látni, ahol lazítják a szabályozást és megnyitják az energia-, légi-, telekommunikációs és postai szolgáltatások piacát.

Újságíró kollégái szerint Johnson intellektuális és ideológiai értelemben európai volt és támogatta az elképzelést, de feldühítették annak protekcionista elemei.

„Amikor azt mondta, hogy az EU-kilépés híve, teljesen ledöbbentem”

– mesélte Guilford, aki abban az időben a rivális Times című napilapnak dolgozott.

Míg Johnson korábban a közös piac híve volt, újabban követelni kezdte, hogy töröljék el az állami tenderek odaítélését szabályozó uniós törvényeket – pedig ezek éppenséggel versenybarát előírások – emlékeztetett a Guardian című lap.

Nem ez az első példa Johnson ingadozására: a brexit népszavazás előtt úgy döntötte el, hogy melyik oldalra álljon, hogy írt két levelet, egyet az EU-tagság ellen és egyet mellette érvelve.

Közben megtartotta miniszterelnöksége utolsó beszédét a távozó Theresa May és burkoltan bírálta Johnsont. Szerinte az ilyen politikusok „abszolutisták”, „nem néznek magukba”,

mindenáron az ideológiai tisztaságra törnek és csak akkor hajlandók a kompromisszumra, amikor legyőzték őket.

Mindez valószínűleg kevéssé hatja meg Boris Johnsont. A konzervatív párttagság szavazatai alapján a jövő hét végére derül ki, hogy valóban ő lehet-e May utódja.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×