eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Ukrajna belerokkan az Eurovízió szervezésébe?

Ukrajna belerokkan az Eurovízió szervezésébe?

Ukrajnában is kérdéseket vet fel egy nagy nemzetközi rendezvény finanszírozása. Az idei Eurovíziós dalfesztivál döntője kapcsán felmerült, hogy az ország akár el is veszítheti a rendezési jogot. Ez valószínűleg nem következik be, ám az állami műsorszolgáltató hatalmas pénzeket kénytelen fizetni.

Ugyan az eurovíziós döntő megrendezése nem akkora pénzügyi kihívás egy országnak, mint az olimpia, de hasonlóképpen vitákat szülhet.

Most ez a helyzet Ukrajnával, amely tavaly, vitatható körülmények között, egy politikai színezetű dallal nyerte meg a „giccsparádénak” is titulált versenyt.

Ugyan Ukrajnában nem volt aláírásgyűjtés a rendezvény ellen, ennek ellenére a viták miatt február közepén 21-en mondtak fel a döntő szervezői közül az Ukrán Nemzeti Közszolgálati Műsorszóró cégnél.

A verseny gazdája, az Európai Műsorszóró Unió, más néven az EBU felszólította Kijevet, hogy tartsa a menetrendet. A miniszterelnök igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, hogy „semmi sem fenyegeti az Eurovíziót”.

Ugyanakkor, mint az Economist magazin tudósít róla, a dalverseny is olyan költekezési versenyt indított be az országok között, aminek nyomán vitatott módon vonnak el forrásokat más projektektől.

Ukrajna belerokkan az Eurovízió szervezésébe?

2010-ben Norvégia volt a házigazda, és 37 millió dollárt költött. A rendezés további ára volt, hogy a norvég közszolgálati médiumnak el kellett adnia a labdarúgó-világbajnokság közvetítési jogát, hogy ne csússzon deficitbe.

A norvégok költekezése meg sem közelítette a dánok három évvel későbbi, 53 milliós döntőjét vagy Azerbajdzsán 2012-es, országimázsépítő és 76 millió dollárba kerülő Eurovízió-ünnepét.

Az azeriek a rendezés során az ország vízvezetékrendszerének modernizálására szánt alapot csapolták meg, hogy elkápráztathassák a világot.

Ukrajna akkor szerezte meg a döntő rendezési jogát, amikor épp nagy átalakuláson megy át az állami média. A 2014-es tüntetések és Janukovics elnök elmozdítása után létrejött új parlament törvényt fogadott el egy új és független nemzeti közszolgálati médiumról. Ez nagyon fontos lépés volt, mivel korábban a befolyásos oligarchák kezében voltak a nagy tévéadók – jegyzi meg az Economist.

Az új közszolgálati médiacég garantáltan megkapja az állami költségvetés 0,2 százalékát, csakhogy az idén ezt felemészti az eurovíziós döntő.

Emiatt tavaly novemberben már távozott az új intézmény elnöke, ami belső vitákhoz vezetett és ami miatt tovább késtek az előkészületek. Az idén pedig közel hét és félmillió dollárt vontak el a költségvetésből és pontosan ennyivel növekedtek az eurovíziós döntő rendezési költségei, amelyek az eredeti 17 millió dollárról 33 millióra ugrottak.

Ezek után mondtak le tömegesen a szervezőbizottságnál. Míg a politikusok azzal érvelnek, hogy a rendezvény sikerélményt nyújthat a nemzetnek, az egyik távozó illetékes azt mondta: még mindig nem tudja, hogy a drágára sikeredett eurovíziós döntő megerősíti vagy megöli-e hazája új közszolgálati műsorszolgáltatóját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×