eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

Rákos betegek kezeléséhez használt gyógyszer segíthet a Covid-19-fertőzötteknek is

Magyar kutatók egy daganatos betegségek ellen használt gyógyszert azonosítottak a Covid-19 elleni küzdelem újabb lehetséges eszközeként. A Rucaparib már a fertőzés első fázisában bevethető, nagyobb jelentősége azonban a súlyos lefolyású, komoly légzőszervi tüneteket mutató betegeknél lehet. A vizsgálatok alapján a hatóanyag az újabb és újabb variánsok ellen is hatásosnak tűnik.

"Az úgynevezett PARP enzimek szerepét mind gyulladásos folyamatokban, mind pedig a Covid-19 fertőzéssel összefüggésben vizsgálták már, és ez adta az ötletet a kutatás vezetőjének, Bay Péternek, a Debreceni Egyetem professzornak, hogy próbáljuk meg igazolni az onkológiában már használt gyógyszer alkalmazhatóságát Covid-19 fertőzések esetén" – mondta az InfoRádióban Keserű György Miklós akadémikus, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője.

A kutató elmondta, a Jakab Ferenc vezette Nemzeti Virológiai Laboratóriummal együttműködve vizsgálták a már ismert hatóanyagnak a Covid-19 vírus szaporodására gyakorolt hatását, és így sikerült megállapítani, hogy

ez a hatóanyag nem csupán a gyulladásos folyamatokat képes visszaszorítani, hanem a vírus tüskefehérjéjéhez kapcsolódva képes megakadályozni a sejtbe jutását, így tehát antivirális hatással is rendelkezik.

A kutatás jelenlegi fázisáról Keserű György Miklós elmondta, az onkológiában már használatos ez a gyógyszer, így tulajdonképpen ez újrapozicionálásnak tekinthető. Hozzátette, azért is érdekes, mert a koronavírus-fertőzésnek két szakasza van: a virális, ami a vírus szaporodásával kapcsolatos, illetve a fertőzés következtében kialakuló, súlyosabb, gyulladásokkal jellemzett szakasz. Kiemelte: a vizsgált hatóanyag érdekessége, hogy mind a két szakaszban képes a betegek számára megoldást kínálni.

A mintegy 20 intézményből, 30 kutató bevonásával elvégzett vizsgálatok eredményei lehetővé teszik, hogy ezt az eddig onkológiai használatban lévő hatóanyagot a jövőben koronavírus-fertőzöttek esetében is alkalmazhassák.

A kutató elmondta, az, hogy a hatóanyag már humán vizsgálatokon is átment, azt jelenti, hogy alkalmas az emberi terápiában való alkalmazásra. Megjegyezte, ehhez még el kell végezni a hatósági engedélyhez szükséges vizsgálatokat, ami viszont jelenleg nincs napirenden. Hangsúlyozta, a kutatócsoport egy alapkutatást végzett egy klinikai gyakorlatban már használt gyógyszerrel, laboratóriumi körülmények között.

A vizsgálattal nem az a céljuk, hogy eljussanak az emberkísérletekig, csupán azt kellett megállapítaniuk, mechanizmusából fakadóan alkalmazhatók-e ezek a gyógyszerek súlyos koronavírusos fertőzések esetén is. Hozzátette, a válasz pozitív lett, így ha erre szükség van, az emberen való alkalmazás előtt további klinikai vizsgálatok szükségesek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×