Infostart.hu
eur:
386.58
usd:
332.21
bux:
120651.59
2026. január 14. szerda Bódog
Nyitókép: Pixabay.com

Jó hír az állatvilágból: több faj is lekerült a vörös listáról

A barázdásbálnák és a hegyi gorillák is lekerültek a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kihalással fenyegetett fajokat felsoroló vörös listájáról.

A nemzetközi szervezet, amelynek székhelye a svájci Gladban van, szerdán tette közzé frissített listáját a veszélyeztetett fajokról. Az új besorolás szerint a barázdásbálnák átkerültek a veszélyeztetett kategóriából a sérülékeny kategóriába.

Az óriási tengeri emlős populációja az 1970-es évek óta, amikor a Csendes-óceán északi részén és a déli féltekén megtiltották kereskedelmi halászatát, megduplázódott, és elérte a százezer kifejlett példányt. A bálnavadászat az Atlanti-óceán északi részén is visszaesett az utóbbi harminc évben.

A jelentés szerint a nyugat-csendes-óceáni szürke bálna populációja is növekedésnek indult, ezért a faj a súlyosan veszélyeztetett státuszból átkerült a veszélyeztetett kategóriába.

A korábban a kihalás szélére sodródott hegyi gorillákat a súlyosan veszélyeztetett csoportból a veszélyeztetett csoportba sorolta át a szervezet. Az orvvadászat elleni hatékony fellépésnek, és a határokon átnyúló állatvédelemnek köszönhetően populációjuk 680-ról 1000 példány fölé emelkedett az utóbbi évtizedben. Hegyi gorillák csak Kongó, Ruanda és Uganda védett területein élnek.

Liz Williamson, az IUCN emlősszakértője ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a hegyi gorillák továbbra sincsenek biztonságban, ezért jövőjük érdekében

az élőhelyükön kordában kell tartani az idegenforgalmat, és óvni kell őket az emberek közelségétől.

A Természetvédelmi Világszövetség az ismert 1,7 millió növény- és állatfaj közül 97 ezernek a helyzetét kíséri figyelemmel, ezek közül 27 ezret fenyeget kihalás, 10 ezerrel többet, mint tíz éve.

A túlzott lehalászás miatt kihalás fenyegeti a világon élő fűrészfogú sügérfélék 13 százalékát, a Nyasza-tóban élő 450-féle hal kilenc százalékát. Aggasztó néhány, az építő- és bútoriparban keresett fafaj helyzete, az illatszergyártásban használt, a világ egyik legdrágábbjának számító sasfa összes változata szerepel a kihalás fenyegette fajok listáján.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: Brüsszel tényleg késleltetheti a vizsgálatokat a magyar választásokig

Szakértő: Brüsszel tényleg késleltetheti a vizsgálatokat a magyar választásokig

2 milliárd eurót már elvesztett Magyarország, 17 milliárd euró sorsa még kétséges. A Euronews értesülései szerint az Európai Bizottság befagyasztja a Magyarország elleni vizsgálatokat a választásig, mert a testület nem akarja úgy feltüntetni magát, hogy beavatkozik a magyar választási kampányba. Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint már eddig is volt arra példa, hogy a Bizottság késleltetett eljárásokat hasonló helyzetben.

Asztal köré ül Grönland, Dánia és Amerika – A szakértő szerint a legbonyolultabb a sziget eladása lenne

A Fehér Házban egyeztet Grönland helyzetéről az amerikai, a dán és a grönlandi külügyminiszter, a dán és a grönlandi fél célja, hogy a megbeszéléseket a „tárgyalószobába terelje”, ahol az érintettek közvetlenül, szemtől szemben beszélhetnek egymással. A tárgyalásokról Németh Viktória külpolitikai elemző, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatója beszélt az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×