Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia

Mindannyiunknak hasznos lehet a gazdasági válság

Egy kis lélegzethez juttathatja a Földet a gazdasági növekedés lassulása, hiszen a halasztott beruházásokkal miatt elképzelhető, hogy a szén-dioxid-kibocsátás nem nő a korábban számított mértékben - erről a Nobel-díjas tudós, a légkörkutató Paul J. Crutzen beszélt.

A férfi, aki 1995-ben kapta meg a tudósoknak odaítélhető legmagasabb elismerést, az elmúlt években azt kutatta, hogyan lehet csökkenteni a légkörbe kerülő savak mennyiségét, és ezzel lassítani a felmelegedést. Nemrég kijelentette: a világ közgazdászai számára manapság jelentkező problémák a klímakutatóknak jót jelentenek.

A lassuló gazdasági növekedés egyben azt is jelenti, hogy a kibocsátott szén-dioxidmennyiség növekedése is lassul, a Föld pedig ezáltal több lehetőséget kap a regenerálódásra. Mint mondta, a világ gazdasági szakemberei mind a mai napig fittyet hánynak arra, hogy a termelési folyamatok bővülése hogyan hat a környezetre.

Paul J. Crutzen, aki az ózonlyukkal kapcsolatos kutatásaiért kapta meg a Nobel-díjat, arra is rámutatott: bár a gazdasági folyamatok aggasztóak, mindez azt is jelenti, hogy a korábbiaknál tervezetthez képest kevesebbet használunk fel a nem megújuló energiaforrásokból, azaz lassabban merítjük ki a Földet.

A tudós azonban rámutatott arra is: ha a folyamatok odáig mennek, hogy a kutatásokra sem lesz elegendő pénz, az már komoly problémát jelenthet.

A nem megújuló energiaforrások, azaz például a szén vagy az olaj elégetéséből származó, a gyárak, a közlekedési eszközök és a háztartásokból eredő károsanyag-kibocsátás évente 3 százalékkal emelkedik a Földön.

Címlapról ajánljuk
Amiért keletre megy a magyarországi külföldi tőke

Amiért keletre megy a magyarországi külföldi tőke

46 százalékkal nőtt a közvetlentőke-befektetések állománya 2023-ról 2024-re Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében – erről beszélt Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban.
VIDEÓ
Megnyílik előttünk Latin-Amerika piaca

Megnyílik előttünk Latin-Amerika piaca

Néhány esztendeje egy vezető hazai politikus jelentette ki, hogy a vétójog az utolsó védőbástyája az európai sokszínűségnek és szuverenitásnak. Nos, a kormány tagjai – mint a dicső végvári vitézek büszke utódai – az elmúlt időben igencsak sűrűn gyakorolhatták a nemzeti szuverenitás védelmét, mivel jószerint csak azokat az EU-s kezdeményezéseket és indítványokat nem vétóztak meg, amelyek egy csepp áldozatot sem kívántak meg hazánktól. A megvétózott kezdeményezések sorába tartozott az Európai Tanács decemberi ülésének napirendjére tűzött, a Mercosur-országokkal (tagjai Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay, társult tagjai pedig Chile, Kolumbia, Ecuador, Guyana, Peru, Suriname és Bolívia) kötött új védintézkedésekről szóló megállapodás megerősítéséről szóló határozat is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×