eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A későbbi győztes Burkina Faso-i Hugues Fabrice Zango a férfi hármasugrás döntőjében a Gyulai István Memorial nemzetközi atlétikai versenyen Székesfehérváron 2020. augusztus 19-én.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Ilyen még sohasem történt a nyári olimpiák 125 éves történetében

Nyolcvanhat ország szerzett már érmet a tokiói olimpián, nagyon valószínű, hogy megdől a játékok végéig az eddigi rekord. Csütörtök hajnalban olyan ország is feliratkozott a listára, amely még korábban soha nem szerzett érmet az olimpiák történetében.

Burkina Faso a nyolcvanhatodik ország, amelyik érmet nyert Tokióban, 2016-ban és 2012-ben a végső éremtáblázaton szerepelt ennyi ország. Az eddigi rekord 87, a 2008-as pekingi olimpiáról.

Csütörtök reggel a férfi hármasugrásban megszületett Burkina Faso sportjának első olimpiai érme. Az afrikai ország (még Felső-Volta néven) 1972-ben, Münchenben szerepelt olimpián, a 100 méteres síkfutásban induló André Bicaba révén. A következő három olimpiára nem küldtek versenyzőt, de Szöul óta mindig ott vannak az olimpián, néhány sportolóval.

Tokió számukra szereplési rekordot hozott, hétfős csapattal érkeztek, öt sportágban összesen öt férfi és két nő képviseli a színeiket. Csütörtök reggelig a sportolóik vagy nem tudták befejezni a versenyüket, vagy kiestek az első adandó alkalommal, de eljött a férfi hármasugrás, a nagy sztárjukkal, az egyébként mérnökként tanulmányaiban doktori fokozatot elérő Hugues Fabrice Zangóval.

Ő a szám egyik legjobbja, a 2019-es dohai világbajnokságon bronzérmet szerzett, idén fedett pályás világcsúcsot ugrott. Eljött idén Magyarországra is, a székesfehérvári Gyulai Memorialon 17,82-vel Afrika-csúcsot ugrott.

Ha azt megugorja Tokióban is, ezüstérmet szerez a kubai születésű, portugál színekben induló, két centi híján 18 métert ugró Pedro Pichardo mögött (aki egyébként idén megnyerte 17,92-vel a Gyulai Memorialt, ez volt mostanáig a világ idei legjobbja), így a kínai Csu Ja Ming megelőzte.

Ám a 17.47-tel megszerzett bronzérem így is Burkina Faso történetének első olimpiai érme.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×