eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Az Iparművészeti Múzeum üvegcsarnoka 2017. augusztus 3-án. Szeptember 3-án zár az átfogó rekonstrukció előtt álló múzeum, amely a következő hetekben számos programmal búcsúzik időlegesen a látogatóktól.
Nyitókép: MTI Fotó: Balogh Zoltán

Csúcstechnológiával újul meg az Iparművészeti Múzeum

A friss tartószerkezeti vizsgálatok alapján új engedélyezési terv készül a rekonstrukcióhoz.

A Lechner Ödön tervezte, vasbeton szerkezetes szecessziós palota statikai problémái miatt szükségessé vált az épület átfogó felújítása - mondta az intézmény főigazgatója. Időközben kiderült, hogy a homlokzat életveszélyes állapotban van, ezért kellett felállványozni.

Cselovszki Zoltán emlékeztetett arra, hogy a múzeum Magyarországon a legtöbbet vizsgált épületek közé tartozik. Már a korábbi vizsgálatok tartószerkezeti mozgásokra utaltak, és a födémet tartó acélgerendázat elhajlása is beavatkozást igényel.

Mivel az épület az Ős-Duna feltöltött medrébe épült, komoly gondokat okoz a vizesedés, de a ház sérüléseket szenvedett a világháborúkban, az 1956-os forradalomban, az 1956-os földrengésben,

majd a metró építése miatt jelentősen megsüllyedt, és egy nagyobb törés alakult ki az épületszerkezetben.

A homlokzat szebb lesz, mint most

Az eredeti homlokzati falazat nem épületkerámia burkolat fogadására épült, az egykor változatos szükségmegoldásokkal rögzített kerámiaburkolat pedig elvált a faltól, ami életveszélyessé vált, ezért állványozták fel a homlokzatot és távolították el a díszkerámiákat. A főigazgató hangsúlyozta, hogy minden leemelt épületelemet mint egy műtárgyat, leltároztak, szkenneltek, QR-kóddal láttak el, így egy térbeli virtuális maketten pontosan beazonosítható az összes darab helye.

Az eddigi vizsgálatok szerint

a kerámiaelemek 95 százaléka restaurálható, megtisztítható és visszahelyezhető a homlokzatra, ezt azonban már biztonságos, 21. századi technológiával fogják megoldani.

Cselovszki Zoltán elmondta, azért kell új engedélyztetési terv, mert az előző beadása óta további vizsgálatokat végeztek az épületen, és kiderült, hogy

  • új vasbeton keretek, vasbeton falak szükségesek a merevítéshez,
  • meg kell erősíteni és a talajvíz ellen injektálni kell az alapokat,
  • több területen új alapozásra és megtámasztásra van szükség,
  • számos részen cserélni kell a korrodált födémeket,
  • a terheléseket új acélgerendázattal kell átvinni a főfalra,
  • a kupola alátámasztását, vasbeton szerkezetét is meg kell erősíteni.

Cselovszki Zoltán kiemelte, hogy magát az épületet is műtárgynak tekintik, ezért a házról is elkészült a műemléki értékleltár. Sikerült számos dokumentumot - korabeli fotókat, terveket - feltárni, amelyek segítenek az eredeti állapot visszaállításánál.

Az üvegcsarnok falait például csak 1920-ban festették fehérre, ezért - ha sikerül pluszforrást szerezni - helyreállítják az eredeti díszítőfestést. Számos helyen rekonstruálni kell a terrazzoburkolatokat, és azt is vizsgálják, hogy a statikai problémák miatt leemelt lanterna torony helyreállítható-e, vagy az újragyártására lesz szükség.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×