Az Anangarde közvéleménykutató szerint az európai elkötelezettségét hangoztató Nicusor Dan a hazai voksok 55 százalékát szerezhette meg, míg ellenfele, a szuverenista jelszavakkal kampányoló George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke a szavazatok 45 százalékát.
A CURS felmérése is Dan győzelmét valószínűsíti 54-46 százalékos arányban.
A részvétel megközelítette a 65 százalékot, több mint 10 százalékponttal meghaladva a május 4-i első forduló 53 százalékos részvételét.
Szavazni indultak a magyarok
Belföldön a hazai névjegyzékben szereplők 55 százaléka járult az urnák elé. A jelentős magyar közösségek által lakott megyékben a részvétel a korábbi elnökválasztásoktól eltérően többnyire nem maradt el az átlagtól, hanem a részvételi rangsor első felében helyezkedett el: Kolozs megyében a jogosultak csaknem 70 százaléka, Hargita megyében 60 százaléka, Bihar megyében 58 százaléka, Kovászna megyében 57 százaléka, Maros megyében 55 százaléka adta le voksát.
RMDSZ értékel
Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke Kolozsváron az urnazárását követően.
Kelemen Hunor meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar választók zöme az RMDSZ ajánlásához alkalmazkodva Nicusor Dan független jelöltre adta voksát.
Külföldön minden korábbi választásnál több, 1 millió 600 ezer szavazatot adtak le, amelyeket az exit pollok nem számoltak. Az első fordulóban a több milliós román diaszpóra több mint 60 százalékban adta voksát George Simionra, míg Nicusor Dan akkor a külföldi voksok kevesebb mint 26 százalékát szerezte meg.
A szavazatszámlálás hivatalos eredményét várhatóan hétfő reggel közli a központi választási bizottság.