Infostart.hu
eur:
385.53
usd:
331.28
bux:
122311.2
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén
Road sign at the Austrian border
Nyitókép: Joel Carillet/Getty Images

Vasárnap választ Burgenland: a szomszédban is előretörhet a Szabadságpárt

Felgyorsultak az események a szeptember végi parlamenti választások óta Ausztriában. Miközben folynak az országos kormánykoalíció megalakítását célzó tárgyalások, vasárnap a Magyarországgal szomszédos Burgenland tartományban rendeznek választásokat,

Ausztriában az elmúlt hónapokban tovább erősödött a választások nagy győztese, a többi parlamenti párt által sokáig kirekesztett radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) támogatottsága. Burgenlandban szeptember vége óta a harmadik tartományban rendeznek helyi választásokat. Voralbergben a kancellárjelölt Herbert Kickl által vezette FPÖ jelentősen előretört, Stájerországban pedig fölényes győzelmet aratott.

Az elemzések szerint a voralbergihez hasonló szabadságpárti előretörés várható a kevéssel több mint 300 ezer lakosú Burgenlandban is, ahol a tartomány vezetője a szociáldemokrata Hans Peter Doskozil 2019 óta van hatalmon. Ezt jelz, hogy az FPÖ első számú helyi jelöltje, Norbert Hofer nem zárta ki, hogy pártja a tartományban is győzelmet arathat, de legalábbis koalíciós partner lehet a következő burgenlandi tartományi kormányban.

A két fő esélyes mellett az Osztrák Néppárt (ÖVP) helyi vezetője, Christian Sagartz ugyancsak jó eredményre számít. Várható, hogy az osztrák Zöld Párt továbbra is ott lesz a helyi törvényhozásban, ahová bejutást remél az országos parlament legkisebb pártja, a liberális NEOS is.

A felmérések azt vetítik előre, hogy az SPÖ megőrzi első helyét, az abszolút többség újbóli megszerzésének azonban csekélyebb a valószínűsége. Ezzel szemben nem alaptalanok az FPÖ várakozásai, miközben a nagy vesztes – akárcsak a szeptemberi országos választásokon – a konzervatív ÖVP lehet.

Uniós jóváhagyás

Burgenland mellett ugyanakkor rendkívüli figyelem kíséri a Szabadságpárt és a Néppárt között zajló országos koalíciós tárgyalásokat. Alexander Van der Bellen államfő a korábbi, három hónapig tartó koalíciós tárgyalások teljes kudarca után Herbert Kickl szabadságpárti elnököt bízta meg kormányalakítással. Kickl a hét elején a Néppárt új, jelenleg még ideiglenes elnökével, Christian Stockerrel kezdett koalíciós tárgyalásokat, és a jelek szerint három nap után már sikert értek el. A két párt első lépésként az uniós deficiteljárással fenyegető súlyos költségvetési hiány csökkentését tűzte ki célul, és ennek érdekében 6,3 milliárd eurós megtakarítási programot dolgozott ki.

A program részleteiről tájékoztatták az Európai Uniót, amely a legfrissebb értesülések szerint arra pozitívan reagált. Olyannyira hogy Valdis Dombrovskis felelős uniós biztos közölte, hogy az EU egyelőre nem indítja meg a rendkívüli pénzügyi terheket jelentő deficiteljárást.

Az erről szóló közlemény szerint az osztrák tárgyaló felek által előterjesztett intézkedések elegendők lehetnek ahhoz, hogy a hiányt a GDP háromszázalékos maastrichti határa alá csökkentsék.

A bizottság ugyanakkor márciusban újraértékeli Ausztria költségvetési helyzetét, mihelyt a megalakítandó új kormány véglegesen dönt a költségvetés rendezéséről.

Címlapról ajánljuk
Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico szlovák miniszterelnök a hétvégén az Egyesült Államokban járt, ahol kulcsfontosságú megállapodást írt alá Szlovákia jövőbeli energiaellátásáról, majd személyesen tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel Floridában. A látogatás középpontjában az új szlovák atomerőműblokk megépítése, a szuverén külpolitika és a nagyhatalmakkal való egyensúlyozás állt.
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Jelentős esésekkel indul a hét az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti mínuszban áll és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket lehetett reggel látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a világ szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum, itthon pedig a Mollal kapcsolatban érkeztek hírek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×