Infostart.hu
eur:
379.18
usd:
318.9
bux:
129447.89
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta
A Hszinhua kínai hírügynökség felvételén földrengésben megsebesült idős emberrel érkeznek kórházba mentősök a délnyugat-kínai Tibeti Autonóm Területen Sigace városában 2025. január 8-án, miután egy nappal korábban 6,8-as erejű földrengés rázta meg a térséget. A rengés epicentruma Tingri megyében, 10 kilométer mélyen volt. Az áldozatok száma 90-re emelkedett, a sérülteké meghaladja a 130-at, ezernél több épületben keletkeztek károk.
Nyitókép: MTI/EPA/Hszinhua/Tenzin Nyida

Már nem a túlélők felkutatásán van a fókusz Tibetben

A kínai hatóságok csütörtöki közlésük szerint már nem kutatnak túlélők után a minapi, pusztító földrengés után, amely a Tibeti Autonóm Terület egyik legszentebb városa, Sigace közelében pusztított.

A mentési erőfeszítések mostantól a kitelepítettek biztonságos elhelyezésére, valamint a sérültek ellátására összpontosítanak. Az eddigi adatok szerint a tragédia következtében 126 ember vesztette életét, 188-an megsérültek, és több mint 45 ezer lakost kellett evakuálni.

A 10 kilométer mélységben történt földrengés epicentruma a magashegyi Tingri megyében volt, 4000 méteres tengerszint feletti magasságban. Az epicentrum 20 kilométeres körzetében található 27 falu, ahol összesen 6900 ember élt, szinte teljesen megsemmisült: több mint 3600 ház dőlt össze vagy vált lakhatatlanná. A földmozgást Nepálban és India északi részein is érezni lehetett.

A mentőalakulatok már 48 órája tartó kutatás után jelentették be, hogy a rendkívül hideg időjárás - amely éjszaka akár mínusz 18 Celsius-fokot is jelenthet – minimálisra csökkentette a túlélés esélyét. A romok alól 407 embert sikerült élve kimenteni, de az eltűntek pontos számáról a hatóságok egyelőre nem nyilatkoztak.

A mentési műveletek lezárása után a hatóságok az evakuált lakosok átmeneti elhelyezésére és alapvető szükségleteik biztosítására helyezték a hangsúlyt. Tingri térségében 187 evakuációs központot alakítottak ki, ahol a kitelepítetteket sátrakban helyezték el. A kínai állami média jelentése szerint már megkezdődött az előre gyártott, földrengésálló házak telepítése, amelyek gyorsan felállíthatók és fűthetők. Az első 1000 ilyen ház már úton van Tingri felé.

A földrengés az Indiai-lemez és az Eurázsiai-lemez találkozásánál keletkezett, ahol az Indiai-lemez évente körülbelül 5 centimétert mozdul északkelet felé. A térség szeizmikus aktivitása jól ismert, és korábban is sújtotta már a térséget hasonló katasztrófa. A mostani földrengés 2017 óta a legsúlyosabb a régióban, amikor egy 6,9-es erősségű rengés rázta meg Tibet keleti részét.

Címlapról ajánljuk
Tánctilalom, rabszolgaság, születési előjogok – döbbenetes szabályokat vezettek be a tálibok

Tánctilalom, rabszolgaság, születési előjogok – döbbenetes szabályokat vezettek be a tálibok

Új büntető törvénykönyv lépett érvénybe Afganisztánban. A kódex tág nyelvezetet használ, kiszélesítve a bírák és a tisztviselők döntési jogkörét, teret biztosítva egyebek mellett az önkényes letartóztatásoknak. Dócza Edith Krisztina, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője az InfoRádióban elmondta: társadalmi osztályok alapján sorolják be azt, hogy az adott bűnelkövető milyen büntetésre számíthat. Afganisztánban tilos a tánc és a táncnézés, a tálibellenes mozgalmak résztvevői pedig akár halálbüntetést is kaphatnak.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×