Infostart.hu
eur:
381.76
usd:
326.85
bux:
126534.75
2026. március 2. hétfő Lujza
Kelemen Hunor, Románia miniszterelnök-helyettese, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke beszédet mond Kölcsey Ferenc szobrának átadásán a partiumi Nagykárolyban 2023. április 12-én. A szobor Győrfi Lajos szobrászművész alkotása.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Kormányzati terveit tette asztalra Kelemen Hunor

Úgy néz ki, összeállnak Romániában a szélsőjobboldalon kívüli erők.

A magyar emberek biztonságát, a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést említette a kormányalakításnál elérendő legfontosabb célok között Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke hétfőn a Kossuth rádióban.

A politikus elmondta, nagykoalíció készül, ez azt jelenti, hogy a nacionalista, magyarellenes erőkön kívül mindenki részt venne a kormányban. A koalíciós megállapodást még írásban meg kell erősíteni - tette hozzá.

Az RMDSZ törekvése, hogy a kormányprogramba a saját választási programjából minél több olyan elemet beemeljen, melyek a társadalmi problémákra jó megoldásokat kínálnak - közölte az elnök.

A szövetség a kisebbségi jogok védelmére kíván koncentrálni, hiszen a több mint egyharmados súlyú magyarellenes frakciók támadására lehet számítani. Már készültek olyan javaslatok és még lesznek is olyanok, melyek a megszerzett jogok csorbítására vonatkoznak. Példaként az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) törvényjavaslatát említette, amely a nyelvi jogokat korlátozná - tudatta a politikus.

Kelemen Hunor szavai szerint intenzív tárgyalások következnek.

Az év végéig meg kell a kormánynak alakulnia, de jó lenne, ha ez már karácsony előtt megtörténne.

A költségvetést rendbe kell tenni, el kell fogadni azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely a költségvetési sarokszámokat tartalmazza és a jövő évi fiskális mutatókat meghatározza.

A pártelnök úgy látja, még korai a minisztériumok elosztásáról beszélni, de az RMDSZ olyan tárcák vezetését vállalná, amelyeken keresztül közvetlenül tudják segíteni a közösséget. Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a fejlesztési terület a szövetség számára a legfontosabb.

A jövő évi elnökválasztás szempontjából meghatározó, hogy milyen kormány alakul, és az első száz napban milyen programot hajt végre. 2025-ben sokkal nehezebb lesz elnökválasztást nyerni a kormánykoalíció oldalának, ha nem hozza meg idejében a jó döntéseket - jelentette ki Kelemen Hunor.

Még arról is vita folyik, hogy egy vagy két jelöltje legyen a kormányalakító oldalnak. Fennáll a veszélye ugyanis annak, hogy brutálisan polarizálná a társadalmat, ha a két oldal egy-egy jelöltje indulna, és emellett a második fordulóra nem maradna tartalék - fejtette ki az elnök.

Kelemen Hunor úgy fogalmazott, a mai napig

vita kérdése, hogy az Alkotmánybíróság döntése helyes vagy helytelen volt, amikor érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét.

A feszültség a társadalomban maradt, az emberek úgy érzik, megfosztották őket a választás lehetőségétől, arra készülnek, hogy jövőre igazságot tesznek. Annak érdekében, hogy a polgárokban meglévő bizonytalanságot csökkenteni lehessen, meg kellene ismerni a döntéshez vezető érveket és bizonyítékokat.

Románia és Bulgária felvétele a schengeni övezetbe azt jelenti, hogy korlátozások nélkül lehet utazni, de szúrópróbaszerű ellenőrzések még hat hónapig fennmaradnak - tudatta.

Kelemen Hunor emellett jó hírnek nevezte, hogy megnyílik tíz olyan határátkelőhely is, amely már évekkel ezelőtt megépült, de csak hétvégente működött néhány órát. Ezzel nem kell 50-60 vagy akár 100 kilométert kerülni a nagy határátkelőhelyek felé.

Egyszerűbbé válik a kapcsolattartás, ami a romániai magyarságnak rendkívül fontos, hiszen "erre várunk száz éve" - hangsúlyozta a pártelnök, hozzátéve, a schengeni csatlakozás jó a gazdaságnak is.

A román-magyar kapcsolatokat is segíti, hogy Magyarország uniós elnöksége alatt született döntés a schengeni csatlakozásról, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a kérdést fél éven át napirenden tartotta és támogatta - mondta Kelemen Hunor.

Címlapról ajánljuk
Háborúban rekedt turisták: érdemes próbálkozni a biztosítóknál – itt van minden tudnivaló

Háborúban rekedt turisták: érdemes próbálkozni a biztosítóknál – itt van minden tudnivaló

A háborús helyzet vis maiornak számít, erre alapvetően nem fizet kártérítés az utazóknak a biztosító, de ha egy turista felveszi a biztosítójával a kapcsolatot és igyekszik minél hamarabb elhagyni a veszélyessé vált térséget, akkor mérlegelés alapján kaphat kártérítést – mondta az InfoRádióban Németh Péter, a CLB független biztosítási alkusz értékesítési és kommunikációs igazgatója.

Orbán Viktor: műholdfelvételeink vannak arról, hogy működőképes a Barátság kőolajvezeték

Műholdfelvételek bizonyítják, hogy a Barátság kőolajvezeték újraindításának technikai akadálya nincs. Felszólítom Zelenszkij elnököt, hogy azonnal indítsa újra az olajszállításokat – írta Orbán Viktor miniszterelnök egy Facebook-videóhoz.
inforadio
ARÉNA
2026.03.02. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
Fokozódnak az amerikai veszteségek, Európát fenyegeti Irán, Izrael szárazföldi inváziót fontolgat - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Fokozódnak az amerikai veszteségek, Európát fenyegeti Irán, Izrael szárazföldi inváziót fontolgat - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Éjjel támadást indított Izrael ellen a libanoni Hezbollah, az izraeli haderő elsöprő ellencsapással válaszolt, Bejrútot is lebombázták - Jeruzsálem most szárazföldi inváziót mérlegel. Reggel Ali Laridzsáni iráni vezető bejelentette: Teherán nem fog tárgyalni az Egyesült Államokkal. Az USA veszteségeket szenvedett a háborúban: három amerikai katona meghalt, ma reggel baráti tűz miatt lezuhant három amerikai vadászgép Kuvait területén. Közben Izrael és az öbölmenti olajállamok nagyvárosai intenzív támadás alatt állnak, a szövetségesek pedig Teherán térségét bombázzák. Irán megtámadta az EU-tagállam Cipruson található brit katonai bázist is, immáron 13 ország területére terjednek ki a harcok. Teherán a nap folyamán bejelentette: az ellenséges légierő lebombázta a natanzi atomkomplexumot. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×