eur:
413.11
usd:
401
bux:
81629.24
2025. január 10. péntek Melánia
Romania, Black Sea Coast, Mangalia, elevated view of shipyard
Nyitókép: Walter Bibikow / Getty

Szabad utat kapott a fekete-tengeri földgázkitermelés

Nagy szavazattöbbséggel elfogadta a román képviselőház szerdán a befektetők által sürgetett törvényt, amely utat nyithat a fekete-tengeri földgáz offshore kitermelése előtt.

A szenátus által már korábban elfogadott jogszabályt 248 szavazattal 34 ellenében erősítette meg a képviselőház. A törvény elfogadását csak a - többi parlamenti párt által szélsőségesnek tartott - Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) ellenezte, arra hivatkozva, hogy idegenek fognak hasznot húzni a román tengerfenék kincseikből, és a törvény semmilyen szankciót nem tartalmaz a visszaélések megakadályozására.

Marcel Ciolacu szociáldemokrata házelnök szerint a közvetlen és közvetett adók révén a román állam a kitermelt gázból származó jövedelem 60 százalékát kapja meg, míg a haszon 40 százaléka a befektetőké marad.

Nicolae Ciuca liberális kormányfő szerint a döntés révén bizonyossá vált, hogy öt éven belül Románia energetikai szempontból függetlenné válik. A miniszterelnök egy gazdasági fórumon beszélt a témáról, felidézve, hogy kedden a Black Sea Oil and Gas befektetőcsoport vezetőivel találkozott, akik megerősítették, hogy már június vége előtt megkezdik a kisebbik fekete-tengeri lelőhely, a Midia földgázmező kitermelését.

A nagyobb földgázmennyiséget rejtő mélytengeri Neptun Deep lelőhelyen a kitermelés jogát megszerző OMV-Petromnak és a Romgaznak még jelentős beruházásokat kell eszközölnie, de 2026 végéig, 2027 elejéig ott is megkezdődhet a gáz felszínre hozatala, így Románia nemcsak saját lakossági és ipari fogyasztásához elegendő gázzal fog rendelkezni, hanem exportképessé fog válni - hangoztatta a román kormányfő.

A jelenleg hatályos, 2018-ban elfogadott, az "extrabevételeket" 70 százalékig terjedő progresszív adóval sújtó hatályos jogszabállyal a fekete-tengeri földgázlelőhelyeket felkutató befektetők elégedetlenek voltak, ezért a feltételek megváltoztatásától tették függővé a kitermelés megkezdését.

A Fekete-tenger Romániához tartozó térségéből kitermelhető földgáztartalékok meghaladják a 100 milliárd köbmétert - emlékeztetett a Digi24 hírtelevízió.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Itt a legújabb lakásárindex - Ennyit változtak egy év alatt a hazai lakásárak

Itt a legújabb lakásárindex - Ennyit változtak egy év alatt a hazai lakásárak

Éves szinten gyorsult, a megelőző negyedévhez képest viszont szinte stagnáltak az országos lakásárak 2024 harmadik negyedévében a KSH legfrissebb, előzetes adatai alapján. A második és a harmadik negyedév értéke között minimális, 0,7 százalékos a különbség, az éves áremelkedés mértéke viszont 13,4 százalékra gyorsult. Ismét meg kell azonban jegyezni, hogy ez egy előzetes adat, ami a hónap végi frissítéskor még változhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×