Infostart.hu
eur:
382.2
usd:
328.23
bux:
108922.07
2025. december 6. szombat Miklós
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök interjút ad az Associated Press amerikai hírügynökség újságírójának Kijevben 2022. április 9-én.
Nyitókép: MTI/AP/Jevhen Maloletka

Volodimir Zelenszkij: nem ajándékokat, fegyvereket várunk

Az ukrán elnök korábban bejelentette, hogy Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter és Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap Kijevbe látogat, a Fehér Ház a hírt nem erősítette meg.

Nem ajándékokat és süteményeket, hanem konkrét dolgokat, konkrét fegyvereket várunk – szögezte le vasárnap Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ortodox húsvéti misét követően közzétett videoüzenetében, Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter és Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnapra tervezett kijevi látogatására célozva.

Az elnök leszögezte: szeretettel várják a látogatókat, "de nem azért, hogy csak szelfiket csináljanak".

"Nem jöhetnek hozzánk üres kézzel" – fogalmazott az üzenetben, amelyben a többi között hangsúlyozta azt is: hisz a feltámadásban és az igazság győzelmében.

A Reuters hírügynökség felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai miniszterek látogatását Zelenszkij jelentette be előző nap, a hírt pedig Fehér Ház mostanáig nem erősítette meg.

A Le Figaro című francia napilap vasárnap beszámolt arról, hogy Zelenszkij a hét végén ismét találkozót sürgetett orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal, "a háború befejezése érdekében".

"Az, aki elkezdte ezt a háborút, abba is tudja hagyni" – fogalmazott az elnök szombaton, egy kijevi metróállomáson tartott sajtótájékoztatóján, hangsúlyozva: "nem fél találkozni" Putyinnal, ha ez segít a harcok lezárásában.

Zelenszkij egyúttal hangsúlyozta: a háború kezdete óta szeretne egyeztetni az orosz elnökkel.

"Nem mintha találkozni szeretnék vele. De a konfliktus diplomáciai lezárása érdekében igenis találkoznom kell vele" – jelentette ki, s hozzátette:

Kijev megbízik partnereiben, ám nem bízik Oroszországban.

Elmondta továbbá azt is, hogy megszakítják a Moszkvával folyó tárgyalásokat, amennyiben az orosz erők behatolnak a délkelet-ukrajnai Mariupolban lévő, a város védelmének utolsó bástyáját jelentő Azovsztal acélműbe vagy "álnépszavazást" írnak ki Herszon megyében.

Szombaton közzétett ukrán becslések szerint mintegy 2000 katona és 1000 civil húzhatta meg magát az acélmű területén és az alatta húzódó alagútrendszerben.

Közben az ENSZ ukrajnai koordinátora azonnali tűzszünetre szólított fel Mariupolban a még a városban lévő mintegy 100 ezer civil kimenekítése érdekében. "Azonnal le kell állítani a harcokat, hogy életeket lehessen megmenteni. Minél tovább várunk, annál nagyobb veszélyben vannak. Azonnal lehetővé kell tenni, hogy elhagyhassák a várost. Holnap már túl késő" – fogalmazott Amin Avad.

Címlapról ajánljuk

Varga G. Gábor: még egy olyat, mint az azerbajdzsáni repülőgép szerencsétlensége volt, nem engedhet meg magának a légi közlekedés

Az orosz-ukrán háború az elmúlt három és fél évben jóformán az egész világon megváltoztatta a légi közlekedést, hiszen Ukrajna felett tilos civil gépekkel repülni, Oroszország légterét pedig a kölcsönös szankciók miatt számos légitársaság nem használhatja. Ez mindent átalakított: az útvonalakat, a menetrendeket és az árakat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.08. hétfő, 18:00
Szlávik János
a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője
Hatalmas fordulatra készül Brüsszel, leveszik a kesztyűt a következő csapás előtt

Hatalmas fordulatra készül Brüsszel, leveszik a kesztyűt a következő csapás előtt

Az elmúlt néhány év megkérdőjelezhetetlenné tette, hogy az Európai Unió geopolitikai visszaerősödéséhez elengedhetetlenné vált egy új védelmi ipar felhúzása és a versenyképességi szempontok előtérbe helyezése. Ez a két téma több ponton kapcsolódik az uniós stratégiában, de egyik sem megvalósítható az ezekhez szükséges kritikus nyersanyagokhoz való hozzáférés nélkül. Kína az elmúlt évtizedek alatt úgy helyezkedett, hogy ezeknek a kitermelése és feldolgozása is rajta keresztül történjen, így a bármikor újraélesíthető vámháború árnyékában az EU-nak olyan stratégiát kell kidolgoznia, amely rövid távon biztosítja a készleteket, és fokozatosan eléri, hogy egy ország se legyen képes önkényesen zsarolni az EU-t, valamilyen függősége miatt. Az Európai Bizottság ezért olyan tervvel állt elő, amely új beszállítókkal és a beszerzési rendszer kézbevételével kívánja megelőzni a sokszor napi működést is fenyegető készlethiányt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×