eur:
399.05
usd:
365.92
bux:
88564.2
2025. március 17. hétfő Gertrúd, Patrik
Boris Johnson brit miniszterelnök sajtótájékoztatót tart a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2020. április 30-án. Johnson kijelentette, hogy Nagy-Britannia túljutott az új típusú koronavírus okozta járvány tetőzésén.
Nyitókép: MTI/EPA/Londoni kormányfői rezidencia/Andrew Parsons

Boris Johnson új célt tűzött ki

Belengette a koronavírus-járvány miatti szigorú intézkedések enyhítésének lehetőségét, és beszélt a tesztelésekről is.

A brit miniszterelnök szerint a hónap végéig 200 ezerre kell növelni a koronavírus-szűrések napi számát Nagy-Britanniában. Johnson maga is átesett a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta Covid-19 betegségen, egy hétig kórházban volt és három napig intenzív kezelésre is szorult.

A konzervatív párti kormányfő március végén kezdődött betegsége óta most először vett részt a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos szerda délutáni alsóházi vitájában, és kijelentette: a kormány célkitűzése az, hogy május végére naponta 200 ezer koronavírus-szűrést végezzenek el az országban, és utána "még feljebb kell menni".

Az április végére kitűzött cél a napi 100 ezer szűrés volt, és ezt a kapacitást sikerült elérni, sőt az elmúlt időszakban volt olyan nap, amikor 120 ezernél több szűrést végeztek Nagy-Britanniában.

A kormány és az ellenzék között ugyanakkor vita van arról, hogy az egyes helyszínekre - például az idősotthonokba - kiküldött szűrőeszközök is beleszámítanak-e a napi szűrési számba, mivel vannak olyan adatok, amelyek szerint ezek közül nem mindegyiket használták fel.

Boris Johnson nemrégiben azt mondta, hogy

a valódi cél a napi negyedmillió koronavírus-szűrés elérése.

A szerdai alsóházi vitanapon Johnson megerősítette, hogy vasárnap részletesen ismerteti az országgal a Covid-19 járvány miatt március 23-a óta érvényben lévő korlátozások enyhítésének menetrendjét.

Hozzátette: reményei szerint bizonyos intézkedéseket már hétfőn meg lehet hozni, de ezeket egyelőre nem részletezte.

Hangsúlyozta ugyanakkor: a jelenleg érvényes előírások bármiféle módosítása esetén az elsődleges fontosságú feladat annak biztosítása, hogy a járvány terjedése nehogy ismét ugrásszerűen felgyorsuljon.

Az üzleti szektor szervezetei által sürgetett enyhítési lépésekre utalva Johnson kijelentette:

gazdasági katasztrófát okozna, ha a Covid-19 járvány terjedését mutató görbék - amelyek hetek óta folyamatosan lefelé tartanak - esetleg újból felfelé indulnának

és emiatt ismét korlátozásokat kellene bevezetni.

Johnson tervei szerint a kormány e hét végén arról ismertet átfogó menetrendet, hogy miként lehet újraindítani a gazdaságot, a gyerekek milyen módon térhetnek vissza az iskolákba, hogyan lehet majd ismét munkába utazni és hogy lehet a munkahelyeket biztonságosabbá tenni, úgy, hogy közben folytatódhasson a járvány visszaszorítása.

Nagy-Britanniában jelenleg csak az alapvető szükségleti cikkek, főleg élelmiszerek és gyógyszerek beszerzése, valamint napi egy testedzés céljából lehet kimenni az utcára, és kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember nem tartózkodhat együtt közterületen.

Kivételt jelent a korlátozások alól, ha valakinek orvosi segítségre van szüksége, ha más, rászoruló emberről kell gondoskodnia, vagy ha munkába utazik, de ez utóbbi is csak akkor, ha az illető az egészségügyben vagy más, kiemelt fontosságúként meghatározott területen dolgozik.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Két forgatókönyv az Európai Unió teljes újragondolására
Rodrigo Ballester a Great Resetről

Két forgatókönyv az Európai Unió teljes újragondolására

Az Európai Unió teljes átalakításáról készített reformtervezetet a Mathias Corvinus Collegium és a lengyel Ordo Iuris Intézet. Két forgatókönyvet is kidolgoztak, javaslataik között szerepel például az EU átnevezése, az országok közötti rugalmas együttműködés, illetve a nemzeti érdek előtérbe helyezése, de számos uniós intézmény és testület hatáskörét is újragondolnák. A Great Reset, azaz a Nagy Újraindítás nevű javaslatcsomagról beszélt az InfoRádióban Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhely vezetője, a reformtervezet egyik kidolgozója.

Jólét vagy biztonság? Európa komolyabban fegyverkezne, de ebből a nemzetgazdaság is profitálhat

A NATO-ban már idén három százalékra emelhetik a tagállamok GDP-arányos védelmi költésének minimumát, az Európai Unió pedig 800 milliárd euróból fegyverkezne. Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban elmondta: számos kutatás bizonyítja, hogy a védelmi kiadások növelése pozitív hatással lehet a nemzetgazdaságra, az infrastruktúra fejlesztésével pedig az emberek is jól járnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Pluszba fordultak az európai tőzsdék - Mutatjuk, mi mozgatja ma a piacokat

Pluszba fordultak az európai tőzsdék - Mutatjuk, mi mozgatja ma a piacokat

Jó hangulatban indult a hét az ázsiai tőzsdéken, az európai tőzsdéken már nem volt ennyire egyértelmű a kép, vegyes elmozdulásokkal nyitottak az indexek, de a déli órákhoz közeledve kis pluszba fordultak, miközben az amerikai határidős indexek eséseket mutatnak a volatilis múlt hét után. Az Egyesült Államokból érkeznek ma fontosabb makroadatok, például egy kiskereskedelmi forgalmi statisztika, a hét eseménye azonban a Fed szerdai kamatdöntése lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×