Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

RMDSZ: meglesznek az aláírások a fejlesztési régiókra

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egy hét múlva összesíti azokat az aláírásokat, amelyeket három székelyföldi és három partiumi megyében a fejlesztési régiók átalakításáról szóló népszavazás kiírására gyűjt - jelentette ki vasárnapi aradi sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor, a szövetség elnöke.

Kelemen Hunor az MTI kérdésére elmondta, jól halad az aláírásgyűjtés, és október 13-14-ig meglesz a szükséges számú aláírás. "Meggyőződésem, hogy mind a hat megyében a szükségesnél több aláírást gyűjtünk" - tette hozzá. Elmagyarázta, a törvény értelmében az illető megyék szavazati joggal rendelkező lakóinak az öt százaléka kell, hogy aláírja a kezdeményezést. Ha ez megtörténik, a megyei önkormányzatoknak napirendre kell tűzniük a népszavazás ügyét.

Az RMDSZ elnöke elmondta, a szövetség politikusai folyamatosan tárgyalnak a román pártok helyi vezetőivel is, hiszen a székelyföldi Maros megyében, és a partiumi Bihar, Szatmár és Szilágy megyében csakis román partnerek támogatásával születhet meg az önkormányzati döntés a népszavazás kiírásáról. Kelemen Hunor példaértékűnek tartotta azt a román-magyar összefogást, amely a Partiumban alakult ki a téma kapcsán. Az MTI kérdésére, hogy vajon meg tudják-e győzni a bukaresti pártvezetőket a román pártok helyi vezetői a népszavazás helyességéről, csak ennyit mondott: "én hívő ember vagyok, és hiszek benne".

A népszavazási kezdeményezések ellen a prefektusok, a román kormány megyei képviselői is kifogást emelhetnek. Kelemen Hunor úgy vélte, a prefektusoknak nem lesz okuk megtámadni az önkormányzati határozatokat. "Ha ezt megtennék, az azt jelentené, hogy nincsen politikai akarat a népszavazások kiírására" - magyarázta a politikus.

Az RMDSZ elnöke szerint rendkívül nagy kihívás lesz biztosítani az 50 százalékos részvételt a népszavazásokon. E nélkül ugyanis nem lesznek érvényesek a referendumok. Kelemen Hunor azt is hozzátette, a sikeres népszavazás sem biztosítja az önálló székelyföldi és partiumi régió kialakítását. "Romániában nem létezik az ügydöntő népszavazás fogalma. Mi a helyi közösségek akaratát akarjuk felmutatni. Ez ugyanis a legfontosabb. Aki az állampolgárok érdekében akar politizálni, az nem hagyhatja figyelmen kívül a közösség akaratát" - magyarázta Kelemen Hunor.

Az RMDSZ szeptember 26-án kezdte gyűjteni az aláírásokat a december 8-ra tervezett helyi népszavazások kiírása céljával. A székelyföldi Kovászna, Hargita és Maros megye lakosságától azt kérdeznék meg: akarják-e hogy a három megye egyetlen fejlesztési régiót alkosson Marosvásárhely központtal? A partiumi Bihar, Szatmár és Szilágy megyében a kérdés a Nagyvárad központú régióra vonatkozna.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Miskolcon „egy hosszú szerelmi történetről” beszélt, bejelentést tett a tanárbérről

A digitális polgári körök rendezvényén a közönség kérdéseire válaszolt a pártelnök-miniszterelnök, a Tisza Pártot és a DK-t a háborúfenntartók közé igyekvő pártoknak nevezte, a városiakat pedig kérte, döntsék el, hogy egy nagy ipari beruházást szeretnének, vagy több kisebbet, ezután áll rendelkezésre. Bejelentette, hamarosan 900 ezer forint lesz az átlagos tanárbér, a Benes-dekrétumok miatt joghátrányt szenvedők pedig segítséget kapnak.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×