eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Senior woman in the city
Nyitókép: Eva-Katalin/Getty Images

Augusztusi infláció: az adat mindenkit meglepett, de maradtak kockázatok

Jelentősen mérséklődött, így még a szakértők által becsültnél is alacsonyabb volt az infláció augusztusban. Azt még nem lehet tudni, hogy tartós csökkenésről van-e szó, így egyelőre az is megjósolhatatlan, hogy a jegybank alapkamat-csökkentési ütemét ez miként befolyásolja.

2024 augusztusában az egy évvel korábbiakat átlagosan 3,4 százalékkal meghaladták, júliushoz viszonyítva átlagosan nem változtak a fogyasztói árak. A tavaly augusztusihoz viszonyítva az élelmiszerek ára 2,4 százalékkal nőtt, míg a KSH jelentése szerint a szolgáltatások 9,5 százalékkal drágultak. A ruházkodási cikkek ára 4,5, a szeszes italok, dohányáruké 3,9 százalékkal emelkedett, utóbbin belül a dohányáruké 3,8 százalékkal. A háztartási energia 4,3, ezen belül a vezetékes gáz 9,4, az elektromos energia 1,7 százalékkal olcsóbb lett.

Júliushoz viszonyítva, egy hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan nem változtak. Az élelmiszerek ára sem változott, a szolgáltatások 0,4, ezen belül az üdülési szolgáltatások 3,4, a lakbér 0,9 százalékkal drágult egy hónap alatt. A ruházkodási cikkekért 1,3, a háztartási energiáért 0,1 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

"Augusztusban kedvezően alakult az infláció, kedvezőbben, mint bárki várta. 3,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az előző év azonos időszakához képest. Ez már csak azért is jó hír, mert júliusban még 4,1 százalékos volt az áremelkedési ütem, és a közgazdászok sem várták azt, hogy ennyire alacsony inflációt közöl majd a KSH. Összességében egy jó hónapon vagyunk túl, és az is kedvező hír, hogy júliushoz viszonyítva nem emelkedtek átlagosan a fogyasztói árak" – értékelt az InfoRádióban Hornyák József, a Portfolio elemzője.

Majdnem minden területen kedvező irányú változást lát a szakértő, egyedül a szolgáltatások inflációja tartja magát, és ezt szerinte visszatekintő infláció alapú árazás okozza, ami azt jelenti, hogy a tavalyi, magas infláció tükrében áraznak a szolgáltatók. Ehhez még hozzájárult, hogy a nyári hónapokban az üdülési szolgáltatások árai jelentős mértékben emelkednek minden évben, és ez most sem volt másképp.

Más területeken viszont nincsen jelentős áremelkedés, sőt az esetek többségében kismértékű árcsökkenés jellemző. "Ami a leginkább fontos a lakosság számára, hogy

az elmúlt években nagyon sokat emelkedő élelmiszerárak már nem nőnek tovább.

Az előző hónapban volt egy kisebb kellemetlen meglepetés, a kormány kivezette az árstopintézkedések maradékát, és a kötelező akciókat is eltörölte, ez júliusban okozott kisebb áremelkedést azoknál a termékeknél, amelyekre vonatkozott még a korábbi árszabályozás. Ott láttunk egy árugrást, de a jó hír az, hogy augusztusban az élelmiszerárak havi szinten már nem változtak, az előző évhez képest pedig 2,4 százalékos volt az élelmiszerárak emelkedése" – mondta Hornyák József.

Azzal, hogy 4 százalék alá csökkent az infláció, bekerült a jegybank toleranciasávjába, de az elemző szerint ez nem feltétlenül vezet újabb alapkamat-csökkentéshez, mert noha az infláció az elmúlt néhány hónapban már megszelídült, többször is kedvezőbben alakult, mint ahogy várták, de ebben komoly szerepe van annak, hogy a lakosság nem igazán fogyaszt, sokkal óvatosabb, mint ahogy azt bárki gondolta. A reálbérek hiába emelkednek, nagyon sokan nem szeretnék elkölteni a többletjövedelmüket, inkább megtakarítanak. "Ez logikus viselkedés az elmúlt néhány év inflációs sokkja után, viszont azt is maga után vonja, hogy nem tudnak olyan mértékben árat emelni a boltok, mint ahogy szeretnének" – tette hozzá.

Az elemző szerint a mostani adat

stabilan alacsonyabb inflációs pályát vetít előre, ugyanakkor az előttünk álló hónapokban a 3,4 százaléknál magasabb áremelkedési ütem jöhet.

Részben a kereslet remélt élénkülése miatt, ráadásul a tervek szerint jelentős mértékben nő majd a minimálbér is 2025-ben, ez újabb inflációs kockázatot rejthet magában.

A kedvező augusztusi inflációs adat a Magyar Nemzeti Bankot alacsonyabb kamatpálya felé terelheti Hornyák József szerint, de az irányadó kamatszint további csökkentése ellen szól, hogy az MNB Monetáris Tanácsának tekintettel kell lennie a forint árfolyamára is, amely az elmúlt időszakban inkább gyengülés irányába mutatott.

"Most már a 400-as szint közelében mozog az árfolyam, és ha a gyengébb forintárfolyamok lesznek jellemzők a következő hetekben, hónapokban is, akkor a jegybanknak csak visszafogott mértékű kamatcsökkentésre lehet lehetősége" – vélekedett az elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×