Várakozáson felüli volt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) éve, december 20-án abszolút rekordon volt a BUX index, most sincs ettől túl messze.
"43 800-zal zártuk a tavalyi évet, 60 500 pont körül van az index most, ami 38 százalékos emelkedést jelent" – fogott elemzésbe az InfoRádióban Korányi G. Tamás tőzsdei szakértő.
A 38 százalékos szám európai élpozíciót jelent, holtversenyben Athénnal és Varsóval.
Euróban vagy dollárban számolva is "jók vagyunk", hisz euróban 400 forinton indult az év, most 382 forint egy euró, a dollár útja 375-ről 345 forintig vitt lefelé, dollárban számolva tehát a magyar tőzsdeindex-növekedés a 40 százalékosnál is nagyobb, "ami
egészen elképesztő szám, még a brazil és a japán tőzsdét is megelőztük, amelyek szintén nem voltak gyengék",
említette.
A mi számunknál nagyobbat csak az amerikai techóriások javulása miatt tudott produkálni a NASDAQ (45 százalék).
A magyar éllovas papírok négyesfogatából kettő a "nagyok" közül kerül ki idén: a Magyar Telekom duplázott, az osztalékot is figyelembe véve 105 százalékot hozott annak, aki év eleje óta tartott részvényt, az OTP 60 százalékot erősödött, de a kisebb, közepes papírok is nagyon jól teljesítettek. Az Állami Nyomdáé például 1500 forintról 2500 forintra ment fel, közben 161 forintot fizetett, 74 százalékot hozott. A Waberer's 2360-nal kezdte az évet, és az utóbbi 3 hónapban táltosodott meg, már 3900 forint, itt is 70 százalékos hozamot látni.
A "megtáltosodás" általánosabb okairól szólva Korányi G. Tamás elmondta, a "nagy sztori" a kamatok tetőzése volt nagyon magas szinten – Magyarországon 18 százalékon –, aztán viszont kamatcsökkentési periódus kezdődött, ami jó a vállalatoknak.
Az osztalékhozamokra is érdemes figyelni.
"Úgy tűnik, hogy az Állami Nyomda az egyik osztalékrekorder, majdnem 200 forintra számítanak a befektetők. Ez még a mostani árfolyamon is egy bő 8 százalékos hozam. És amikor a 10 éves állampapírhozam Magyarországon 5,7 százalék, akkor a 8 százalékos osztalékhozamok – amennyit talán a Graphisoft is elérhet – kellően vonzók. Tehát újra visszatérnek a befektetők a részvényekhez, ez látszik, és az is, hogy aki nem fizet osztalékot, például az építőanyagos Masterplast, annak bizony 32 százalékkal csökkent is az árfolyama" – ecsetelte a tőzsdei szakértő.
Általánosságban
a középméretű cégek voltak "a jó sztorik",
az olyanok, mint az Állami Nyomda vagy a Waberer's (utóbbinál bő egy éve tulajdonosváltás is volt).
A nagy feltámadások között említette a Mészáros Lőrinc-féle Opus konglomerátumot, amely nyáron alig 100 forintot ért, de aki akkor mert befektetni, most már - fél évvel később - 380 forinttal előrébb van, megnégyszerezte a pénzét.