eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

A bankszövetség az elmúlt 30 évet értékelte

A bankrendszer és a kormányzat közös érdeke a fenntartható, kiszámítható gazdasági növekedés - hangsúlyozták a Magyar Bankszövetség megalakulásának 30. évfordulója alkalmából tartott nemzetközi konferencia előadói pénteken.

Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója arról beszélt, hogy van még tér a hitelezés bővülésére, de a bankszektor jövője a digitalizációtól is függ. Csányi Sándor kiemelte, az elmúlt 30 év nagy tanulsága, hogy megfelelő szabályozás, kellő óvatosság és megalapozott szaktudás kell ahhoz, hogy a bankrendszer megfelelően, biztonságosan tudjon működni.

Azt is közölte, hogy

az elmúlt 30 évben a magyarországi bankok tulajdonosai mintegy 5000 milliárd forintot vesztettek befektetésükön a nemzetközi sztenderdek alapján elvárhatóhoz képest.

Ebből 2400 milliárdot tettek ki a pénzintézeti szektort terhelő speciális adók.

A bankvezető élesen kritizálta a 2002 és 2008 közötti gazdaságpolitikát, úgy fogalmazott,

a szocialista kormányok kétszer 100 napos programja borzasztó csapás volt az országra,

a lakossági devizahitelezés bevezetéséért, engedélyezéséért, és terjesztéséért pedig a bankfelügyeletet és az MNB akkori vezetését hibáztatta.

Rákosi Balázs, a Pénzügyminisztérium EU-s források felhasználásáért felelős államtitkára kijelentette, ma a magyar gazdaság az újkori gazdaság történetében a legjobb állapotban van, ez a teljesítmény nem valósulhatott volna meg a Bankszövetség nélkül.

A Magyar Bankszövetség elnöke, az MNB alelnöki posztját rövidesen betöltő Patai Mihály azt mondta, a tavalyi csúcsévet követően

idén lassulni fog a reálgazdaság,

a pénzügyi ciklus azonban emelkedőben van, így megmaradhat a hitelezés dinamikája.

Szerinte véget ért az a korszak, amikor az uniós pénzek jelentik a beruházások motorját, az utóbbi 3 évben ugyanis kialakult a helyes arány a beruházások finanszírozásában.

Windisch László, a jegybank alelnöke arról beszélt, hogy a magyar bankrendszer jelentősen javult azóta, hogy az MNB átvette a szektor felügyeletét. Az alelnök zseniálisnak nevezte azt, ahogy a kormány, a jegybank és a szektor kivezette a devizahitelezést.

Windisch László arra is kitért, hogy

a pénzintézetek a Magyar Bankszövetséggel együttműködve rövidesen személyre szóló leveles ajánlattal keresik fel azokat az ügyfeleket, akik még változó kamatozású hitellel rendelkeznek.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×