eur:
402.94
usd:
348.84
bux:
95317.22
2025. június 14. szombat Vazul
Corvus crow bird nest on tree.
Nyitókép: Getty Images

Kiderült, mi áll a mostani, félelmetes varjútámadások hátterében

Sokszor még repülni sem tudnak azok a madárfiókák – köztük a kis varjak –, amelyek a mostani időszakban hagyják el fészkeiket. Hazavinni azonban nem szabad őket, mert akkor esélyük sem lesz arra, hogy később visszatérjenek természetes élőhelyükre.

Ezekben a hetekben hagyják el fészkeiket a varjúfiókák annak ellenére, hogy többségük ilyenkor még nem tud repülni. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője az InfoRádióban azt mondta, a fiókák nagyon mozgékonyak, sokat változtatják a helyüket az ágak között, miközben a szüleik több héten át etetik, nevelik őket, mire röképesek lesznek. Mivel ilyenkor még eléggé „ügyetlenek és tapasztalatlanok”, gyakran előfordul, hogy a fiókák „levitorláznak” a talajra. A dolmányos varjak az adott pár egyedi érzékenységétől függően néhány tíz, de akár 50 méter sugarú körön belül az összes, egérhez hasonló vagy annál nagyobb méretű állatot elzavarnak, ha azt érzékelik, hogy veszélyben vannak a fiókáik.

Orbán Zoltán hozzátette: a szülők ilyen esetben csak elijeszteni akarják az állatokat, embereket a fenyegetettség érzékelése miatt, nem akarnak szándékosan kárt, sebesülést okozni, csak aggódnak a fiókákért.

Egyes varjak lehetnek agresszívebbek, és akár fizikai kontaktus sem zárható ki, attól függően, hogyan reagálnak a szülők a veszélyre.

Még akár „a fejünkre is koppinthatnak”, ami eléggé kellemetlen, riasztó érzés, de éppen az ezzel a céljuk, hogy eltántorítsák a ragadozót attól, hogy megközelítsék a fiókákat. Ilyenkor a szülők attól tartanak, hogy a megjelenő állat vagy ember zsákmányul akarja ejteni a fiókákat.

A szóvivő figyelmeztetett: nem szabad hazavinni a fák tövében talált madárfiókákat. Egyrészt azért mert mi nem tudunk megfelelő táplálékot biztosítani nekik, másrészt a háznál nevelt madaraknak az elengedés után szinte semmi túlélési esélyük nincs, mert

az emberek nem tudják megtanítani őket a túlélés szabályaira.

Orbán Zoltán megjegyezte: sokan azt gondolják, megmentik a fiókákat azzal, hogy hazaviszik őket, pedig ezzel csak a saját lelkiismeretüket nyugtatják meg, a madaraknak több kárt okoznak, mint hinnék.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője azt javasolja, hogy ha röpképtelen madárfiókát találunk az út közepén, akkor óvatosan fogjuk meg, és helyezzük el a legközelebbi bokor tövében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szabados Gábor: a nyári edzőmeccsek hangulatát idézheti a klubvilágbajnokság

Szabados Gábor: a nyári edzőmeccsek hangulatát idézheti a klubvilágbajnokság

Főleg az európai csapatok a hátuk közepére sem kívánják az amerikai tornát a hosszú, fárasztó szezon után – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász, akit nem lepne meg, ha az európai klubok látványosan alacsonyabb motivációval lépnének pályára a 32 résztvevős tornán, ami viszont nagy esélyt kínál a trófeaszerzésre a dél-amerikaiaknak.

Megrázó beszámoló Székelyföldről: semmi sem maradt, csak a sírás az út szélén

A 1353-as adományvonal hívásával vasárnap éjfélig lehet csatlakozni a székelyföldi árvízkárosultak megsegítéséhez. Az Ökumenikus Segélyszervezet a segélyprogram újabb elemeként 8 és 12 év közötti, háromszéki gyermekeket táboroztat majd július végén Magyarországon. A szervezet székelyföldi segélyprogramjának vezetője jelenleg is Háromszéken van. Révfalvi Dorottya szerint a gyerekek komoly traumákat szenvedtek el.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×