Infostart.hu
eur:
385.96
usd:
332.39
bux:
121654.99
2026. január 16. péntek Gusztáv

Halálos áldozatot követelt az őzkullancs

Valószínűleg először fordult elő, hogy őzkullancs által okozott fertőzésbe halt bele egy ember az Egyesül Államokban. A 62 éves férfi halálát a kullancsmarás okozta vírusos agyhártyagyulladás okozta.

Ez volt az első ismert eset, amikor őzkullancs-vírus okozta egy ember betegségét, bár az organizmust korábban már kimutatták egy kanadai férfi agyszövetében is - neki azonban nem lett semmi baja.

A 62 éves férfi haláláról a New England Journal of Medicine című szaklapban számolt be Norma P. Tavakoli, a New York állambeli közegészségügyi szolgálat Wadsworth Központjának kutatója.

Mint kiderült, a New York állambeli férfi egy éve ment be a kórházba, ahol fáradtságra, lázra, izomfájdalomra és kiütésekre panaszkodott. Az orvosok először azt hitték, hogy nyugat-nílusi vírus okozta a betegséget, de később rájöttek, mi volt a valódi ok.

A férfi állapota azonban folyamatosan romlott, ennek azonban oka lehetett, hogy leukémiája miatt legyengült az immunrendszere; 17 nappal később halt meg.

A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mivel a fertőzött őzkullancs okozta agyhártyagyulladás ritka, az orvosok nem végzik el rutinszerűen a vizsgálatot, így lehettek korábban is esetek, amelyekről nem derült ki, mi okozta a kórt.

A rochesteri egyetem gyermekgyógyász professzora szerint azonban nincs komolyabb ok az aggodalomra, mert az őzkullancs-vírus ritka, sokkal kevesebb vérszívó fertőzött ezzel, mint a Lyme-kór okozójával.

Címlapról ajánljuk
Donald Trumpot lebeszélték az Irán elleni csapásról – legalábbis egy időre

Tudósítónktól
Donald Trumpot lebeszélték az Irán elleni csapásról – legalábbis egy időre

Egyes értesülések szerint az utolsó pillanatban beszélték le Donald Trumpot az Irán elleni csapásról, katonai források viszont arra utalnak, hogy az amerikai haderő a karibi missziója miatt nem rendelkezik elegendő eszközzel a Közel-Keleten. A Pentagon mindenesetre most repülőgép-hordozót indít a térségbe.

Orbán Viktor péntek reggel: nőni fog a nyomás, hogy magyar fiatalok menjenek katonaként Ukrajnába

A Kossuth rádióban kezdett a miniszterelnök. Szerinte a hópróbát kiállta az ország, a hidegben a fűtéshez használt fa hiánya miatt nem halhat meg senki. Szólt még az Ukrajna-támogatási csomagról: az ukrán tónus „bicskanyitogató”, Brüsszel pedig „kitapos és kiprésel mindenkiből minden pénzt”, ehhez Magyarországgal szembeni követeléslista is társul, aminek elutasítására irányul a Nemzeti Petíció – mondta.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Trump aranykorról beszél, közben mindössze két tucat cég tartja életben az egészet

Trump aranykorról beszél, közben mindössze két tucat cég tartja életben az egészet

Miközben Donald Trump újra az amerikai gazdaság aranykoráról beszél, könnyen mutogathat az erősebb makroadatokra: szárnyal a tőzsde, bővül a GDP, csökken az infláció. A felszín alatt egyre több repedés látszik a növekedés szerkezetében, és egyre aggasztóbb strukturális kihívásokkal kell megküzdeniük: a növekedést döntően az AI-beruházások hajtják, miközben az ipari munkahelyek fogynak, a költségvetési pálya expanzív, míg a társadalmi különbségek mélyülnek. A látványos makromutatók mögött így egy erősen polarizált, szerkezetében feszültségekkel terhelt gazdaság körvonalazódik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×