Infostart.hu
eur:
384.85
usd:
334.09
bux:
0
2026. április 4. szombat Izidor

Tudományos bizonyíték van rá: szexuálisan vonzóbbak a mély hangú férfiak

A mély hangú férfiaknak több gyermekük van, mert szexuálisan jobban vonzzák a fiatal és termékeny nőket - állapították meg a Harvard Egyetem munkatársai, akik egy még ma is vadászattal és gyűjtögetéssel foglalkozó tanzániai törzsnél végeztek kutatásokat.

A kutatás eredményei szerintük azt bizonyítják, hogy a férfiaknál a mély hang éppen azért alakult ki az evolúció során, mert azt vonzóbbnak találják a nők - így az ilyen férfiaknak átlagban több gyermekük született, mint a magas hangúaknak.

Ez újabb példa a szexuális alapú szelekcióra; ha az egyik nem valamit vonzónak tart a másik fizikai megjelenésében, akkor ez az evolúció során oda vezet, hogy ilyen irányban módosul az adott nem fiziológiája.

"Azt ugyan nem tudjuk pontosan megmagyarázni, hogy a mély hangú férfiaknak miért van több gyermeke, véleményünk szerint az ok lehet az, hogy könnyebben és a nemzőképesség szempontjából a legjobb korban találnak maguknak párt. Magyarázat lehet az is, hogy a feleségüknél lerövidül a két gyermekszülés közötti idő, mert a mély hangú férfiak több táplálékot képesek a családjuk számára biztosítani" - vélekedett a kutatást vezető Coren Apicella.

A kutató elképzelhetőnek tartja, hogy a hangot illető dimorfizmus több ezer éve alakult ki - éppen a nemi vonzalom miatt, amelyet kiváltott. Vagyis lehetséges, hogy az emberiség hajnalán a férfiak és a nők hangja sokkal jobban hasonlított egymásra, mint most.

A kutatók vizsgálataik eredményéről, amelyet a hadza törzsnél végeztek, a Biology Letters című szaklapban számoltak be. A hadzák ma is vadászó-gyűjtögető életmódot folytatnak - olyant, amilyent az ősemberek. A hadzák monogámok, a házastársát mindenki maga választja, és a házasságon kívüli kapcsolatot és a válás is elfogadott és mindennapos.

A kutatók szerint egyébként a nők valószínűleg azért vonzódnak a mély hanghoz, mert azt a férfihormon szintje határozza meg, a vadászó-gyűjtögető közösségekben pedig nagy érték a magas tesztoszteron-szint, mert agresszívebbé teszi a férfiakat, akik így sikeresebbek lesznek a vadászatban.

Egy korábbi kutatás, amelyet az amerikai Szent András Egyetem munkatársai végeztek, hasonló eredményt hozott. Kiderült belőle, hogy a nők a peteérés időszakában kimondottan jobban vonzódnak a mély férfihanghoz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mi köze van nagyszombatnak Nagyszombathoz?

Mi köze van nagyszombatnak Nagyszombathoz?

Nagyszombat – mármint a nagyhét csöndesen induló, a feltámadás éjszakájával záruló napja – praktikus okokból sokat formálódott az évszázadok során, és igazából az estéje már a vasárnaphoz tartozik, hisz Krisztus feltámadásának eseményét nagyon bonyolult lenne sötétben máskor megünnepelni. Márpedig a sötét a szimbolika érvényesülése miatt kell. És adunk egy tippet, merre érdemes elindulni ezen a napon, és miért.
inforadio
ARÉNA
2026.04.07. kedd, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Amerikai repülőgépeket lőtt le Irán, újabb csapásokat indítottak a Közel-Keleten – Percről percre az iráni háborúról szombaton

Amerikai repülőgépeket lőtt le Irán, újabb csapásokat indítottak a Közel-Keleten – Percről percre az iráni háborúról szombaton

Az iráni háború szombaton a 36. napjába lépett, és nem látszik, hogy a konfliktus hamar deeszkalálódhatna. Iráni és amerikai források szerint két amerikai harci repülőgép is odaveszett az iráni és az öbölbeli műveletek során. Az egyik, Irán felett lelőtt F-15E kétfős személyzetéből az egyik katonát kimentették, a másik után tovább folyik a kutatás, miközben Teherán látványosan propagandatémává tette az ügyet. Közben újabb iráni rakéta- és dróntámadások érték Izraelt és a Perzsa-öböl térségét, miközben Washingtonban a háború finanszírozása körül is láthatóvá váltak az első komolyabb politikai repedések. Eközben az első nyugati hajó, egy francia olajtanker átjutott a Hormuzi-szoroson. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×