Infostart.hu
eur:
381.16
usd:
321.01
bux:
126530.17
2026. január 26. hétfő Paula, Vanda

A Holdig érne a sor, ha a vécé nélküli indiaiak felsorakoznának

A Földtől a Holdig vagy még tovább érne a sor, ha felállna egymás mögé az a mintegy 774 millió indiai, akinek nincsen otthon saját vécéje - derült ki a londoni székhelyű WaterAid nemzetközi jótékonysági szervezet jelentéséből, amelyet a csütörtöki vécévilágnaphoz igazítva közöltek.

A szervezet szerint ha ebben a képzeletbeli forgatókönyvben minden ember minimum négy percet töltene az illemhelyen, akkor legalább 5892 évbe telne, mire elfogy a sor.

Az Ez nem tréfa: a világ vécéhelyzete 2015-ben (It's No Joke: The State of the World's Toilets 2015) című jelentés szerint továbbra is Indiában a legmagasabb azoknak az embereknek a száma, akiknek nincsen otthon vécéje (több mint 770 millió fő) és a dél-ázsiai országban végzik a dolgukat a legtöbben a szabad ég alatt (a lakosság majdnem felét jelentő 569 millió ember), néha még akkor is, ha rendelkezésre állnak nyilvános illemhelyek.

A gyéren lakott területeken az emberek gyakran megszokásból, kulturális okokból ürítenek a szabadban. Néhány faluban úgy vélik, hogy a mellékhelyiségek az időseknek valók, míg a frissen házasodott nők, gyerekek és mások úgy tartják, hogy a szabadban vécézés fitten tart.

Összehasonlításképpen: Indiában négyzetkilométerenként 173, a szomszédos Nepálban ugyanekkora területen 61, Pakisztánban 32 ember ürít a szabadban.

A megfelelő higiéniai berendezések hiánya komolyan fenyegeti a gyerekek egészségét: évente több százezren halnak meg közülük az emberi ürüléken keresztül terjedő betegségek miatt. A jelentés szerint évente több mint 140 ezer öt éven aluli gyermek hal meg az országban hasmenéses tünetek miatt.

A gyerekek majdnem 40 százaléka fejlődésben visszamaradott, ami jelentősen befolyásolja a későbbi kilátásaikat. Az országban továbbá magas az anyák és az újszülöttek halálozási aránya, ami ugyancsak a szabad ég alatt történő vécés okozta fertőzésekkel és vérmérgezéssel van összefüggésben.

A kora reggeli vagy késő esti órákban a szabadban ürítő nők ki vannak téve a nemi erőszak, valamint az állattámadások fenyegetésének.

Narendra Modi indiai kormányfő tavaly hirdette meg az ország utcáinak, középületeinek és parkjainak megtisztítását célzó nagyszabású kampányt, a Takarítsuk ki Indiát! A kezdeményezés egyik célja, hogy véget vessenek a szabadban való vécézésnek és 2019-ig minden otthont szereljenek fel saját illemhellyel. A jelentés ugyanakkor hangsúlyozza, hogy nem elég csupán megépíteni a vécéket, hanem azt is el kell érni, hogy emberek használják azokat.

Címlapról ajánljuk
Faragó Tamás az elveszített Eb-fináléról: egy döntő megnyerése nemcsak logikai, hanem spirituális tudást is igényel

Faragó Tamás az elveszített Eb-fináléról: egy döntő megnyerése nemcsak logikai, hanem spirituális tudást is igényel

A magyar férfi vízilabda-válogatott Eb-ezüstérme értékes eredmény, de persze „magyar pólósnak egy döntőt elveszíteni mindig fájdalmas” – mondta az InfoRádióban a Nemzet Sportolója. Úgy véli, a magyar játékosok az utolsó, a legfontosabb meccsre sajnos elfáradtak. Arról is beszélt, hogy ennek a magyar válogatottnak még meg kell tanulnia, milyen játékkal lehet hatékonyan megvívni egy-egy világverseny fináléját.

Szerdán lesz kormánydöntés a januári rezsiszámlákról

Mindenki számára fair megoldást keres a rezsistop munkacsoport – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón azzal kapcsolatban, hogy a kormány múlt héten úgy döntött, átvállalja a januári fűtés többletköltségét.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Teljesek az amerikai biztonsági garanciák Ukrajna számára, ezrek fagyoskodnak Kijevben – Háborús híreink hétfőn

Teljesek az amerikai biztonsági garanciák Ukrajna számára, ezrek fagyoskodnak Kijevben – Háborús híreink hétfőn

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap bejelentette, az Ukrajnának adandó amerikai biztonsági garanciákról szóló dokumentum 100 százalékban megvan, már csak aláírásra, illetve az amerikai és az ukrán törvényhozás általi ratifikációra vár. A bejelentés azt mutatja, hogy előrelépés történt az Abu Dzabiban pénteken és szombaton zajlott, háromoldalú (orosz, ukrán, amerikai) tárgyalásokon, amelyek e hét vasárnapján folytatódnak. Az orosz támadások azonban nem maradnak abba: Vitalij Klicsko kijevi polgármester tegnapi bejelentése szerint a fővárosban 1300 épület maradt fűtés nélkül az orosz csapások nyomán. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×