A diótermeléssel foglalkozó magyar gazdák az elmúlt években rengeteg nehézséget éltek meg. Az ágazatnak egyrészt fel kellett vennie a versenyt az olcsóbb importtermékekkel, másrészt az időjárási viszontagságok miatt visszaesett a termés, amit ráadásul még a különböző kártevők is megtizedeltek. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése szerint a fogyasztók főleg a dió árának emelkedése miatt változtattak korábbi szokásaikon, kevesebbet vásárolnak belőle vagy alternatív, helyettesítő terméket választanak.
Az elemzést készítő Szigethy-Ambrus Nikoletta az InfoRádióban elmondta: az előzetes becslések szerint az idei diótermés eléri a tavalyi mennyiséget, ezért
nem kell aggódniuk a vásárlóknak, akik a karácsony közeledtével egyre nagyobb számban keresik az üzletek polcain, illetve a piacokon a tisztított diót.
Az elemző hozzátette: a gazdák tulajdonképpen tehetetlenek az időjárással szemben, mert a száraz, aszályos nyarak szinte állandóvá váltak az elmúlt években. A forróság kedvezőtlenül befolyásolja a diófák terméshozamát, emellett pedig egy olyan kártevővel is meg kell küzdeniük a gazdáknak, amely a termés jelentős részét képes tönkretenni. A nyugati dióburok-fúrólégy megjelenése váratlanul érte a magyar diótermesztőket is, nehezen tudják megtalálni azt a megoldást, amivel a kártevőt távol lehet tartani a csonthéjas gyümölcstől. Szigethy-Ambrus Nikoletta megjegyezte: ahhoz, hogy minél nagyobb mennyiségben meg lehessen őrizni a diót,
a termesztés-technológiai szaktudás növelésére, tőkére és a gépi-technikai háttér bővítésére lenne szükség.
Mint fogalmazott, több tényezőtől és körülménytől függ, hogy a gazdák mennyi diót tudnak betakarítani évről évre.
A legtöbben igazából csak különleges alkalmakra, ünnepekre vásárolnak diót különféle ételek, sütemények elkészítéséhez. Az elemző szerint a dió árának emelkedése is visszavetette a keresletet. A KSH által közölt nyers adatok szerint májusban volt a legmagasabb a tisztított dió fogyasztói átlagára, amikor 5 710 forintot kellett fizetni egy kilóért, majd a nyár beköszöntével olcsóbb lett, és a kedvező tendencia egészen októberig ki is tartott. Szigethy-Ambrus Nikoletta szerint „teljesen reális”, hogy az ünnepek közeledtével ismét drágulás figyelhető meg. Ilyenkor az emelkedő kereslet miatt általában az ár is növekszik.
Októberben átlagosan 5700 forintot kértek egy kiló dióért, de várhatóan decemberben és januárban is tovább drágulhat a gyengébb idei termés miatt.
A negatív befolyásoló tényezők ellenére a dió továbbra is nagyon fontos terméknek számít a magyar agrárpiacon. A termőterület 2019 és 2023 között jelentősen növekedett: 2019-ben 5 998 hektáron folyt diótermesztés, négy évvel később viszont már 7957 hektárra terjedt ki a gazdálkodás. A növekedés azonban nem járt együtt a betakarított mennyiség értékének emelkedésével, itt már jóval ingadozóbb volt a hozam. A jelzett négy év során átlagosan 6-7 ezer tonna diót szedtek le évente, a legkevesebbet (5455 tonna) 2020-ban. Szigethy-Ambrus Nikoletta elmondta: a megtermelt diómennyiség az itthoni piac ellátását szolgálja, illetve kisebb mennyiségben még exportálni is lehet. Míg 2011 és 2017 között évente átlagosan még 15 millió amerikai dollárnyi értékben szállítottunk külpiacokra diót, addig 2022-ben a teljes dióexportunk már csak 2,43 millió amerikai dollár volt. A magyar diót főleg Romániában, Szlovákiában és Németországban értékesítik.
A nehézségek ellenére a magyar diótermelés stabil, ami az elemző szerint a célzott támogatások mellett annak is köszönhető, hogy egyre több fiatal gazda vág bele a gyümölcstermesztésbe, azon belül is a diótermesztésbe.
A vásárlók külföldi diótermékeket is megtalálnak a hazai üzletekben. A dió a globális kereskedelemben is meghatározó gyümölcsfajta. Elsősorban Romániából, Ukrajnából, az Egyesült Királyságból és Olaszországból érkezik áru a hazai boltok polcaira. A világkereskedelemben Kína, az Egyesült Államok és Chile a három legnagyobb diótermelő. Az 2023-as évre vonatkozó beszámoló szerint 2,7 millió tonnányi volt a betakarított dió mennyisége világszerte. A legnagyobb termelő Kína, ahol 1,4 millió tonna diót szüreteltek le tavaly.