eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Sunrise shot of the Hungarian parliament in Budapest with a reflection in Danube
Nyitókép: photo by Miroslav Petrasko/Getty Images

Ötnapos ülésmaratonra készül az Országgyűlés

A képviselők egyebek mellett szavaznak a háborús veszélyhelyzet újabb meghosszabbításáról.

Megemlékezésekkel kezdődik az Országgyűlés plenáris ülése hétfő délután 1 órakor. A képviselő két közelmúltban elhunyt társuk, a független Gyenesei István és a szocialista Lajtai István életútja előtt hajtanak fejet. Ezt követően napirend előtti felszólalások, majd interpellációk és azonnali kérdések hangoznak el.

Az ellenzék egyebek mellett a kegyelmi botrányról, a nyugdíjasok támogatásáról, a vendégmunkások alkalmazásáról, a kórházi adósságokról, a környezetvédelemről, az akkumulátorgyárakról, és Schadl György állítólagos kormányzati kapcsolatairól faggatja a kormányt. A Fidesz–KDNP-sek a többi között a gyermekvédelem felülvizsgálatáról, a bölcsődefejlesztési programról és a családok állami támogatásáról szeretnének többet megtudni.

A szócsatákat viták követik. Napirendre kerül egyebek mellett a háborús veszélyhelyzet újabb meghosszabbítása, amit Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára így indokolt korábban: „A kormány nem korlátlan felhatalmazást kér az Országgyűléstől, a tárgyalt törvényjavaslatban szereplő időkorlát, valamint az Országgyűlés felé fennálló közjogi, politikai felelősséget érvényre juttató tájékoztatási kötelezettség egyértelműen biztosítja a parlamenti kontroll érvényesülését.”

Kedd reggel 9 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdi meg a munkát az Országgyűlés. Ezeket követően más előterjesztések mellett a képviselők asztalára kerül a digitális állam, a jogalkotási törvény és az online csalások elleni fellépés új szabályozása.

Szerda délelőtt fél 11-től határozathozatalokkal folytatják a munkát a parlament tagjai, akik az előbb említett indítványokat szavazzák meg, illetve döntenek a szocialista Molnár Zsolt mentelmi ügyéről is. A voksolások után egyebek mellett munkavédelmi, közlekedési, egészségvédelmi, oktatási és bűnüldözési témájú előterjesztéseket vitatnak meg. Napirendre veszik a 2025-ös év Klebelsberg Kunó emlékévvé és Jókai Mór emlékévvé nyilvánításáról szóló indítványokat is.

Csütörtök reggel 9 órától a többi között az ingatlan-nyilvántartással, az anyakönyvezéssel, a mezőgazdasággal és a honvédek jogállásával összefüggő javaslatokat beszélik meg, majd április 15-én, hétfőn napirend előtti és utáni felszólalások, valamint kérdések és azonnali kérdések hangoznak el, továbbá akkor vitatják meg az ellenzék gyermekvédelmi javaslatait.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×