eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Karácsony Gergely főpolgármester (b) és Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes a Fővárosi Érdekegyeztető Tanács (Főét) alakuló ülésén a Főpolgármesteri Hivatalban 2020. február 11-én. A háromoldalú érdekegyeztető fórumban öt szakszervezeti és öt munkáltatói szövetség, valamint a fővárosi önkormányzat képviselői foglalnak helyet.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Kiss Ambrus: ismét kényszerű lépés előtt Budapest

Újabb 15 milliárd forint hitel felvételére kényszerülhet augusztusban a főváros, ha a kormány és annak néhány intézménye addig nem rendezi adósságát Budapest felé. Erről Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes beszélt, aki a főváros esélyegyenlőségi programjáról is tájékoztatást adott.

A főváros fizetőképességének megőrzése érdekében szükség lehet a folyószámla-hitelkeret megemelésére. Az általános főpolgármester-helyettes elmondása szerint ugyanis augusztus végére mínusz 40 milliárd forint lenne a számlájukon, ami 15 milliárddal meghaladná azt az összeget, ami a folyószámla-hitelkeret terhére használható lenne.

A Fővárosi Önkormányzatnak ugyanakkor több kintlevősége is van, amiket Kiss Ambrus elmosása szerint igyekeznek behajtani. Az egyik ilyen a kormány és a kormányzati intézmények részéről egy 4,7 milliárd forint értékű lejárt számlatartozása, egy 10,5 milliárd forint értékű trolibeszerzés, amit a fővárosnak saját pénzéből kellett meghiteleznie. A harmadik jelentős tényező a Lánchíd – mondta a főpolgármester-helyette –, ami esetében 3 milliárd forintot kellett megelőlegezniük a kormánynak. Ha ezeket be tudják hajtani, stabilan a folyószámla-hitelkeretükön belül tudják tartani a város működését – húzta alá.

Amennyiben a hitelkeret megemelésére kényszerül a főváros, az már egy-két hónap alatt is százmillió forintos többletkiadást jelent a jelenleg érvényes kamatok mellett.

A Fővárosi Közgyűlés jövő héten tárgyalja Budapest esélyegyenlőségi programját, ami a 2023. és 2027. közötti időszakot öleli át. Kiss Ambrus szerint ez egyfajta kötelezettségvállalásként is felfoghatók, hiszen uniós források hozzáférésénél feltétel, hogy legyen ilyen. Fontos, hogy ne csak a programot fogadják el, hanem ehhez kapcsolódóan legyenek azonnali intézkedések, amik mutatják, milyen irányba szeretnének elindulni – tette hozzá. Példaként említette a családok átmeneti otthonában élők számára a fővárosi dedikált bérlakás pályázati program meghirdetését, a hajléktalanságban vagy lakhatási problémákkal küzdő nők számára a BMSZKI keretében megnyitott traumatudatos nőgyógyászai ellátás finanszírozásának megteremtését, illetve egy, az esélyegyenlőség keretében indítandó pályázatot gyermekek és idősek számára.

A Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán dönthet a fenti kérdésekről, mielőtt nyári szünetre mennek a képviselők.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×