eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván
Merkely Béla rektor beszédet mond a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának felújított, steril, a baktériumok és vírusok ellen védelmet nyújtó speciális légtechnikai és nyomásszabályozó rendszerrel bővített hemato-onkológiai  osztályának avatásán 2019. október 7-én.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Merkely Béla: nem az a rizikó, hogy milyen oltóanyagot veszünk föl

A Semmelweis Egyetem rektora szerint egy 60 százalékos átoltottság csak a nyájimmunitáshoz elég, az úgynevezett fészekimmunitást, a családtagok, hozzátartozók védelmét csak oltással lehet elérni. Merkely Béla úgy véli, nincs 100 százalékos átoltottság, így mindig lesznek olyanok, akik megfertőzhetők.

A Sinopharm által is használt technológia csaknem 100 éve bizonyít, az ilyen típusú védőoltások emberek milliárdjainak jelentették már az életet – hangsúlyozta a Kossuth rádióban Merkely Béla. A 18–50 év közötti életkorban, ahol jelenleg a legalacsonyabb az átoltottság, a kínai vakcina ideális oltóanyag, fogalmazott a Semmelweis Egyetem rektora, aki a 16–18 év közöttiek oltására is kitért.

Mint mondta, bár utóbbi korosztály túlnyomó része esetében viszonylag kevés a tünet, mégis nekik van a legtöbb kapcsolatuk. „Robbanás előtt áll mindenki, legalább három helyre akar majd egy hónapon belül elmenni”, ezáltal ők a vírusjárvány vektorai – jegyezte meg a szakember – vagyis

a 16–18 éves korosztály oltásával leginkább az úgynevezett fészekimmunitás, azaz a család immunitása érhető el.

Merkely Béla szerint a vakcinák esetében a klinikai hatékonyság a legfontosabb, „extrém jó védettséget ad valamennyi vakcina” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a jelenlegi 45 százalékos átoltottsággal legfeljebb azt lehet „garantálni”, hogy 55 százaléknyi magyar állampolgár még mindig megkaphatja a vírus, ami csak idő (és az oltás) kérdése.

Az oltás utáni antitestmérésről Merkely Béla azt mondta, nem érdemes erre költeni. A tesztek sokszor nem hoznak megbízható eredményt, a vizsgálat szerinte csak kutatási szempontból fontos. Hozzátette, a tévhitek miatt elemezték a kínai vakcina hatásosságát is: „mindenkinek volt ellenanyaga; széles volt a sáv, nagyon széles, tehát az úgynevezett határérték fölötti 20 százalékostól a 700-szorosig, minden előfordult.” De épp úgy védett volt az idős, mint a fiatal, ezért biztosra vehető, hogy a védettség kialakul, úgyhogy aki teheti, az minél hamarabb vegye föl az oltást – mondta.

Kiemelte, nem az a rizikó, hogy milyen oltóanyagot veszünk föl, a veszély abban rejlik, ha továbbra is kivárunk, hiszen a fertőzöttek napi igazolt 1000 körüli száma, a valóságban ennek a többszöröse is lehet. Merkely Béla a 4,7 millió regisztráltat még mindig kevésnek tartja és reméli, hogy 6 millió fölé megy majd az oltásra jelentkezők száma.

Az SE rektora a köztévében is interjút adott hasonló témában, ezt itt nézhetik meg.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×