eur:
393.09
usd:
367.14
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Ursula von der Leyen távozó német védelmi miniszter, az Európai Bizottság megválasztott elnöke (j) a heti kormányülésen a berlini kancellári hivatalban 2019. július 17-én. Balról Jens Spahn egészségügyi miniszter.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Feledy Botond: fél év múlva derül ki, hogy új irányvonal jön-e az EU-ban

Nincs döntő jelentősége, mekkora többséggel választották meg az Európai Bizottság elnökévé Ursula von der Leyent - fogalmazott az InfoRádió Aréna című műsorában Feledy Botond külpolitikai elemző, aki szerint az viszont üzenetértékű, hogy a német politikus megválik a nagy hatalmú és befolyásos, szintén német EB-főtitkártól.

Történelmileg nagyon fontos tény, hogy ilyen hamar sikerült megválasztani Ursula von der Leyent - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Feledy Botond külpolitikai elemző.

"Kis többséggel ugyan, de megkapta a politikai mandátumot. Persze vannak, akik azt mondják, hogy a többség mértéke a mandátum súlyán valamit farag, de ez szerintem nem igaz, onnantól fogva, hogy kinevezték, elkezdheti a működését az ő kollégiuma,

az ő hatáskörén nem módosít semmit, hogy egy, kilenc vagy száz mandátummal nyert."

Feledy Botond kiemelte: nem sokkal a korábbi német védelmi miniszter uniós megválasztása előtt aktív gazdasági és politikai diplomácia zajlott Magyarország és Németország között.

"Ha végignézzük itt az elmúlt néhány hetet, akkor láthatjuk, hogy német oldalról már számot is kötöttek a Magyar Honvédség beszerzéséhez: német fegyvereket vásárolunk több mint 500 milliárd forint értékben. Kimondhatatlanul nagy szám, amit a nagyberuházásainkkal tudunk összehasonlítani. Tehát egyfelől Magyarország úgy döntött, hogy fizet Németországnak ilyen dolgokért, majd

Ursula von der Leyent is megszavazta az Európai Tanácsban, egyébként a lengyel konzervatívokkal együtt.

És azt se felejtsük el, hogy úgy döntött a Deutsche Telekom, amelynek egyharmadát a német kormányzat felügyeli, hogy eladja a T-Systemst egy magyar üzletembernek" - sorolta Feledy Botond.

Az elemző hozzátette: Berlin sem kivétel az alól a tranzakcionista szemlélet alól, hogy politikai gesztusok fejében egy ország gazdasági gesztusokat tesz.

Arról is beszélt, hogy

Martin Selmayer, az Európai Bizottság főtitkára is része lehetett a kelet-nyugat megosztottságnak.

"A főtitkári pozíció egy csúcstechnokrata pozíció kellene, hogy legyen, és egyébként az elnöki kabinetnek vagy az alelnöki szűkebb körnek kellene azt biztosítani, hogy a kollégium egy irányban dolgozzon, ez viszont Jean-Claude Junckernél az utolsó évben átalakult, Timmermans és Selmayer alelnökökre támaszkodott abban, hogy a bizottságot elkanyarítsa a saját politikai elképzelései irányába" - magyarázta Feledy Botond.

A szakértő szerint az, hogy mind Ursula von der Leyen, mind Martin Selmayer német nemzetiségű, jó ürügy arra, hogy az elnök politikailag rendezze a bizottság sorait.

"Selmayer esetében egy annyira Junckerhez kötődő személyről van szó, hogy valószínűleg jelezte az új elnök, hogy ezt a hátizsákot nem kívánja vinni"

- fogalmazott. Feledy Botond hozzátette: az, hogy ez a döntés egy új irányvonal is lehet-e az Európai Unió életében, az majd fél év múlva derül ki.

Alább a teljes beszélgetést megtekintheti, meghallgathatja!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×