eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Pixabay.com

Ezt vitte a zsákjában Magyarország a klímacsúcsra

A 2015-ös párizsi klímaegyezmény után kidolgozott vállalásait vittük Katowicébe. A vállalások teljesítéséhez a szén-dioxid-kvóta eladásából befolyt összegre is támaszkodnunk kell, illetve a 20 százalékon tartott megújuló és nagy arányú atomenergiára. Részletek Kaderják Péter energiaügyi államtitkártól.

A 2015-ös párizsi klímacsúcson Magyarország az EU-delegáció részeként vett részt. Akkor az Európai Unió azt vállalta 2030-ra, hogy legalább 40 százalékkal csökkenti az üvegházgáz-kibocsátást, ezzel összhangban

Magyarország is megtette a maga vállalását: 20 százalékon kell tartani a megújuló energia felhasználását.

Közben hazánk szén-dioxid-kibocsátása a 2015-ös mért adat óta folyamatosan növekszik, és

Magyarország a 42. helyezést érte el a legfrissebb Éghajlatváltozási Teljesítési Mutatóban

(CCPI 2019), amelyet hétfőn tettek közzé Katowicében, az ENSZ 24. klímacsúcsán. A CCPI tizennégy éve 14 kategóriában pontozza 56 ország és az Európai Unió éghajlatvédelmi teljesítményét. A legfrissebb mutató szerint az összesített listát Svédország vezeti, Marokkó a második, Litvánia a harmadik legjobb. A rendkívül gyengén teljesítők között szerepel az Egyesült Államok és Kína.

Kaderják Péter energia- és klímaügyi államtitkár szerint ennek ellenére nem érdemes lebecsülni az ország teljesítményét, amit a klímaváltozás elleni küzdelemben tesz.

"A rendszerváltozás óta 30 százalékkal csökkentettük az üvegházhatású gázok kibocsátását,

ez Európában is kiemelkedőnek számít. Emellett az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás 6 tonna" - sorolta Kaderják az InfoRádiónak, hozzátéve, az európai átlag 8 tonna.

Ami a közeljövőt illeti, szerinte

az energiamegtakarítás területén van tennivalónk, különös tekintettel az épületek energiafelhasználásának a javítására.

A magyar klímapolitikának - mint elmondta - része az atomenergia-felhasználás is, "hiszen ez az a villamosenergia-termelési forma, amely zéró kibocsátás mellett nagyon nagy mennyiségű termelést tesz lehetővé".

Kaderják Péter szerint meg kell találni a lakossági energia-korszerűsítési programok forrását, ilyen lehet például az eladott szén-dioxid-kvótánk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×